Wystawa zdjęć klasyka fotografii XX wieku Willy'ego Ronisa
110 zdjęć jednego z klasyków fotografii XX wieku, Francuza Willy'ego Ronisa, można oglądać w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu na pierwszej w Polsce wystawie dzieł tego autora.
03.04.2007 | aktual.: 03.04.2007 22:13
Willy Ronis od kilkudziesięciu lat fotografuje życie codzienne mieszkańców Paryża. W zdjęciach niejednokrotnie posługuje się subtelnym humorem oraz pełnym ciepła i sympatii spojrzeniem na paryską rzeczywistość. Artystę fascynuje nieprzewidywalność życia - powiedział kurator wystawy Maciej Szymanowicz z Galerii Profil w Centrum Kultury Zamek.
Według krytyków, twórczość Ronisa sytuuje się pomiędzy dokonaniami takich fotografów jak Henri Cartier-Bresson, Robert Doisneau, Eduard Boubat, Andre Kertesz i Izis. Wszyscy są przedstawicielami fotografii humanistycznej, która charakteryzuje się specyficznym podejściem do przeciętnego człowieka - jest w niej ciekawość i tkliwość. To dzięki tym właśnie artystom w powszechnej wyobraźni utrwalił się obraz powojennego Paryża i jego mieszkańców. Paryża, który już nie istnieje.
Willy Ronis urodził się w Paryżu w 1910 roku w rodzinie emigrantów z Rosji. W wieku 15 lat otrzymał od ojca pierwszy aparat Kodak. Z tego okresu (1926) pochodzi najstarsza fotografia prezentowana na wystawie. Do 1936 roku pracował w zakładzie fotograficznym ojca, po śmierci którego został niezależnym fotoreporterem-ilustratorem.
W czasie II wojny światowej Ronis musiał opuścić Paryż. Wyjechał na południe Francji, gdzie wykonywał różnorodne zajęcia. Do Paryża wrócił w 1944 roku, po wyzwoleniu miasta spod okupacji niemieckiej. Prawdziwym początkiem jego kariery fotoreportera stał się reportaż o powrocie więźniów w 1944 roku do Francji.
W latach powojennych Ronis współpracował z licznymi gazetami i magazynami. Zajmował się fotoreportażem przemysłowym, reklamowym, fotografował modę. Jego prace były pokazywane m.in. na kluczowej dla rozwoju światowego reportażu wystawie pt. "Family of Man" zorganizowanej przez Museum of Modern Art w Nowym Jorku w 1955 roku. W 1957 roku zdobył Złoty Medal na Biennale w Wenecji.
Poznańska wystawa zorganizowana została przez paryskie muzeum współczesnej fotografii, przy wsparciu francuskiego Ministerstwa Kultury i Środków Przekazu.
Wystawę będzie można oglądać do 8 maja. Nie będzie prezentowana w innych polskich miastach.