Wystawa wynalazków w Brukseli - polskie sukcesy
13 złotych, 26 srebrnych i 6 brązowych
medali zdobyli Polacy na zakończonych w niedzielę międzynarodowych
targach wynalazczości "Eureka" w Brukseli, jednej z największych
tego typu imprez na świecie.
W targach uczestniczyło kilkaset wynalazków z 32 państw, w tym takich potęg w tej dziedzinie jak Rosja, USA czy Chiny. Polska potwierdziła swoją pozycję kraju obfitującego w talenty i pomysły.
Bez medalu, nagrody lub choćby dyplomu nie wyjechał żaden z 47 polskich wynalazków, przedstawionych w czasie 52. Światowego Salonu Innowacji, Badań Naukowych i Nowych Technik, jak oficjalnie nazwano brukselskie targi.
Część wyróżnionych wynalazków wróci do Belgii i sąsiadujących krajów w postaci produktu eksportowanego przez firmujący go instytut czy przedsiębiorstwo. Tak jak kamizelki i inne wyroby kuloodporne łódzkiego Instytutu Technicznych Wyrobów Włókienniczych MORATEX, kupowane przez belgijskie służby specjalne. Tym razem MORATEX zdobył jeden ze złotych medali za "włókienniczą ochronę przeciwwybuchową".
Poinformowała o tym prezes katowickiej firmy Eurobusiness-Haller, Barbara Haller, która od 14 lat pomaga polskim wynalazcom w prezentowaniu osiągnięć na targach w Brukseli i w tym roku przywiozła 27 wynalazków. Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów przedstawiło 20 pozostałych. Część kosztów prezentacji polskich wynalazków pokryły resorty nauki i gospodarki.
Innym przebojem targów był system KOMPOREL do monitorowania płodu, wykorzystujący nieinwazyjną elektrokardiografię, opracowany przez Instytut Techniki i Aparatury Medycznej z Zabrza. KOMPOREL służy do oceny zmienności rytmu pracy serca dziecka w łonie matki i umożliwia kompleksową analizę zmian jego morfologii. Pozwala dzięki temu na wczesne wykrywanie niedotlenienia płodu i na właściwą interwencje chirurgiczną.
Innym pokrewnym wynalazkiem był system wykrywania, diagnostyki i terapii nowotworów, wykorzystujący pochodne chlorofilu i laser półprzewodnikowy. Opracował go zespół naukowców z wrocławskiego Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN.
Ta sama placówka współpracowała z łódzkim Instytutem Inżynierii Materiałów Włókienniczych przy opracowaniu przedstawionych też w Brukseli antyalergicznych i antybakteryjnych pokrowców pościeli z powłoką polimerową, zawierającą nanokrzemionkę z wytrąceniami metalicznego srebra.