Wystawa prac Felixa Nussbauma w Oświęcimiu
Prezentacja prac żydowskiego artysty Felixa Nussbauma w Oświęcimskim Centrum Kultury będzie towarzyszyła obchodom 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz i miasta Oświęcim - poinformował rzecznik OCK Adam Kuta.
Felix Nussbaum zginął w KL Auschwitz w 1944 roku. Miał 40 lat.
Ekspozycja "Nie pozwólcie umrzeć moim obrazom" przygotowały wspólnie miasta wyróżnione tytułem "Miasta Pokoju": Oświęcim i niemiecki Osnabrück przy wsparciu Hannoveru. Czynna będzie od 27 stycznia do 17 lutego.
Po Nussbaumie pozostało 160 obrazów, będących głosem na temat świata, w którym przyszło mu żyć i umierać. Jego twórczość to zapis lęku, cierpienia, wyniszczania, samotności, rozdarcia, życia i jego braku, tragedii - powiedział Adam Kuta.
Felix Nussbaum urodził się 11 grudnia 1904 roku w Osnabrück, w bogatej żydowskiej kupieckiej rodzinie. Artystyczne zainteresowania odziedziczył po ojcu Philippie Nussbaumie, malarzu amatorze i miłośniku teatru.
Po opuszczeniu domu rodzinnego wyjechał do Hamburga, a potem do Berlina, gdzie w 1923 roku zaczął studiować malarstwo w Zjednoczonej Państwowej Szkole Sztuk Wolnych i Stosowanych. Kształcił się pod okiem mistrzów, między innymi Cesara Kleina, Hansa Meida. W Berlinie, w 1927 roku, odbyła się jego pierwsza indywidualna wystawa.
Pierwsze prace Nussbauma powstawały w latach 1925-1926. Początkowo inspirowała go twórczość ojca. W 1927 roku skierował się ku twórczości Vincenta van Gogha oraz naiwnym pracom Henriego Rousseau.
Przełomem w artystycznej karierze był żartobliwy, namalowany w 1931 roku obraz "Szalony Plac". Na płótnie młodzi artyści, na placu paryskim w Berlinie, rzucają na stos obrazy w złoconych ramach, a profesorowie Akademii w czarnych surdutach odwracają wzrok.
W 1932 roku pożar w jego pracowni zniszczył cały dorobek artysty - 150 obrazów. Po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera Nussbaum z późniejszą żoną Felką Platek rozpoczęli tułaczkę. Z Włoch przedostali się do Szwajcarii, a następnie do Belgii. Po wkroczeniu Niemców w 1940 roku Nussbaum został internowany na południu Francji, skąd zbiegł. Po powrocie do Brukseli odnalazł Felkę, z którą ukrył się u belgijskiego rzeźbiarza Dolfa Ledela.
W ciągu czterech lat Nussbaum namalował 100 obrazów. Ostatni, zatytułowany "Triumf śmierci" ukończył 8 kwietnia 1944 roku.
W czerwcu 1944 roku miejsce pobytu Nussbaumów zostało odkryte. Na sześć tygodni przed wyzwoleniem Belgii zostali deportowani w ostatnim transporcie do KL Auschwitz. Tuż po przyjeździe zostali zgładzeni wraz z 561 innymi Żydami.
Ostatnie życzenie artysty brzmiało: "Kiedy zginę, nie pozwólcie umrzeć moim obrazom. Pokażcie je ludziom".
Obrazy Nussbauma odnalazła po wojnie jego kuzynka. W 1970 roku rodzina malarza podarowała je Muzeum Historii Kultury Miasta Osnabrück. W 1971 roku zostały wyeksponowane. W latach 90-tych w Osnabrück powstała galeria "Dom Felixa Nussbauma" zaprojektowana przez Daniela Libeskinda, twórcę Muzeum Żydowskiego w Berlinie.