ŚwiatWystawa "Marzec'68 Pożegnania i Powroty" w Goeteborgu

Wystawa "Marzec'68 Pożegnania i Powroty" w Goeteborgu

W Goeteborgu, drugim co do wielkości
mieście Szwecji, otwarto wystawę poświęconą
wydarzeniom, które rozgrywały się w Polsce przed 40 laty.
Ekspozycja przygotowana przez Instytut Adama Mickiewicza nosi
tytuł "Marzec 68. Pożegnania i Powroty".

22.11.2008 | aktual.: 22.11.2008 23:17

Wystawa jest efektem studenckich, polsko-izraelskich warsztatów dokumentalnych, poświęconych wydarzeniom marcowym 68. Prezentuje szeroki wachlarz związanych z nimi materiałów - od amatorskich filmów i zdjęć, po korespondencję rozdzielonych emigracją przyjaciół - Żydów i Polaków.

Wystawa otwarta przez ambasadora RP Michała Czyża w obecności m.in. burmistrza Goeteborga Joergena Lindera jest jednym z ostatnich wydarzeń w całym cyklu imprez zorganizowanych w Szwecji z okazji 40. rocznicy Marca 1968 roku.

Wydarzenia marcowe - kryzys polityczny w Polsce związany z falą studenckich protestów oraz walką polityczną wewnątrz PZPR - stały się dla Polaków pochodzenia żydowskiego początkiem skierowanej przeciwko nim intensywnej kampanii antysemickiej, a w jej następstwie - licznej emigracji z kraju.

Szwecja gościnnie przyjęła ok. 3 tysięcy "marcowych" emigrantów. Było wśród nich wielu lekarzy, prawników, inżynierów, artystów; ludzi wykształconych i specjalistów w najróżniejszych dziedzinach.

W Szwecji określa się tę emigrację jako "grupę cudzoziemskich przybyszów, która w najnowszych dziejach kraju wniosła najbardziej wartościowy wkład".

Oni i ich potomkowie wciąż odgrywają znaczącą rolę w życiu nowej ojczyzny. Z tej grupy wywodzi się duża liczba naukowców, w tym uniwersyteckich profesorów. Jednym z nich jest Jerzy Sarnecki, znany niemal wszystkim Szwedom profesor kryminologii, a przed laty młody emigrant z Polski.(pmm)

* Michał Haykowski*

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)