Wystawa ikon w warszawskim Muzeum Narodowym
Jedna z prezentowanych ikon (PAP/Piotr Rybarczyk)
Wystawę ikon i przedstawień maryjnych będzie można oglądać od piątku w warszawskim Muzeum Narodowym. Wystawa nosi tytuł "Hodegetria".
08.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Słowo "Hodegetria" oznacza "przewodniczkę", "tę, która wskazuje drogę". To jeden z najbardziej rozpowszechnionych tytułów Bogurodzicy w tradycji Kościoła wschodniego i nazwa jednego z najważniejszych typów ikon maryjnych.
Wizerunek Matki Boskiej Hodegetrii ukazuje Bogurodzicę z Chrystusem Emmanuelem. Prototyp wszelkich tego typu przedstawień to obraz uważany za dzieło pierwszego ikonopisa - Łukasza Ewangelisty i prawdziwy obraz Matki Boga. Ikona ta stała się jedną z najbardziej znanych w całym świecie prawosławnym, a jej oficjalny kult związany był z Konstantynopolem, za którego opiekunkę była uważana.
Zniszczona po upadku Cesarstwa Bizantyjskiego w 1453 r., przetrwała w wielu powtórzeniach, które, podobnie jak pierwowzór, miały status ikon cudotwórczych.
Na wystawie "Hodegetria" prezentowane są ikony a także rzemiosło i grafika cerkiewna, związana z kultem maryjnym w Cerkwii prawosławnej, we wspólnotach staroobrzędowców oraz wśród wyznawców Kościoła grekokatolickiego. Kult Matki Bożej w tym kręgu kulturowym wiąże się z ogromną ilością jej wyobrażeń, a w hierarchii ikon przedstawienia Matki Boskiej zajmują pierwsze miejsce po wizerunkach Chrystusa.
Wernisaż wystawy w czwartkowy wieczór uświetni koncert pieśni maryjnych w wykonaniu męskiego zespołu muzyki cerkiewnej pod dyrekcją ks. Jerzego Szurbaka. (jask)