Wystawa dzieł Jerzego Dudy-Gracza w Katowicach
Prawie 120 prac jednego z najbardziej
znanych polskich malarzy, Jerzego Dudy-Gracza, będzie można
oglądać od 12 września w Biurze Wystaw Artystycznych w Katowicach.
23.08.2005 12:35
Ekspozycja pt. "Remanenty" to pierwsza retrospektywna wystawa Dudy-Gracza zorganizowana po jego śmierci.
W Katowicach będzie można oglądać prace, które powstały w latach 1966-2004. To zarówno obrazy olejne, grafiki i akwarele, jak i rysunki, zgrupowane w siedmiu cyklach tematycznych: Dom, Bestiarium, Zapiski historyczne, Studium przemijania, Fascynacje, Sacrum-Profanum, Choroba na Polskę.
Jerzy Duda-Gracz urodził się 1941 w Częstochowie. Ukończył katowicki Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie wykładał do 1982. Był również wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz w Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie. Zmarł w listopadzie ubiegłego roku podczas pleneru malarskiego w Łagowie (Lubuskie).
Artysta miał w swoim dorobku ponad 180 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Jego obrazy znajdują się w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Poznaniu oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Do najbardziej znanych prac zalicza się m.in.: Pamięci Ojca (1970), List na zachód (1973), Jeźdźcy Apokalipsy czyli fucha (1977), Kalendarz polski (1981), Wigilia (1981). Stworzył wiele autoportretów oraz portretów, m.in. Jerzego Waldorffa, Kazimierza Rudzkiego i Wiesława Langego.
Tworzył sceny rodzajowe, oparte na tradycji malarskiego surrealizmu i ekspresjonizmu, które zawsze budziły u widzów silne emocje. W swoich obrazach, za pomocą postaci ludzkich o karykaturalnie zdeformowanych ciałach i powszechnie czytelnych symboli obnażał i wytykał swoim rodakom ich wady.
Każdy obraz Dudy-Gracza oznaczony jest numerem i datą. Artysta tłumaczył, że ta dokumentacja miała być początkowo czynnikiem dyscyplinującym młodego malarza. Po latach okazało się to bardzo przydatne w tropieniu falsyfikatów.
Wystawa, która potrwa do 16 października, została zorganizowana we współpracy z krakowską Fundacją Conspero. Jej kuratorem jest córka twórcy, Agata Duda-Gracz.