Wystawa dokumentująca dzieje "Solidarności"
Wystawę poświeconą roli i miejscu "Solidarności" w 60-leciu Szczecina otwarto w Książnicy Pomorskiej w tym mieście. Zwiedzający ekspozycję wchodzili na nią przez symboliczną bramę, charakterystyczną dla strajkujących 25 lat temu zakładów pracy.
Przystrojona kwiatami, portretami Jana Pawła II, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz obrazami Matki Boskiej Częstochowskiej, polskimi i papieskimi flagami brama, to symbol patriotyzmu i chrześcijańskich korzeni strajkujących - wyjaśnił komisarz wystawy Krzysztof Żurawski.
W uroczystości otwarcia ekspozycji wzięli udział m.in.. przywódca wydarzeń sierpniowych w Szczecinie, obecny prezydent miasta Marian Jurczyk, były premier Jerzy Buzek oraz szef "S" Janusz Śniadek.
Cały świat rozumie, że polskość i solidarność łączy jakiś szczególny związek, że to Polska odkryła na nowo światu znaczenie tego słowa - mówił przewodniczący struktur regionalnych związku Mieczysław Jurek.
Andrzej Milczanowski przypomniał, że o dokonaniach "S" regionu Pomorza Zachodniego historycy i media mówią niewiele. Na przestrzeni ostatnich 25 lat nie doczekaliśmy się ani jednej monografii czy filmu na ten temat - powiedział.
Na wystawie zgromadzono setki eksponatów, użyczonych m.in. ze zbiorów prywatnych i archiwów solidarnościowych. Są na niej m.in. tekst oryginalnych postulatów sformułowanych przez jeden ze szczecińskich strajkujących zakładów "Polmo".
Są też linoryty wykonane podczas strajków, których tematem były wydarzenia tamtych dni. Na wystawie znalazły się zdjęcia miasta, oflagowanych i oplakatowanych budynków. Zaprezentowano oryginalny powielacz i tzw. sito do druku nielegalnych wydawnictw.
Zwiedzający mogą też zobaczyć prawdziwe grypsy z więzień oraz ośrodków internowania wysyłane rodzinom i kolegom ze związku. Jest też sweter jednej z internowanych w Gołdapi, na którym wyszyto tzw. solidarycą słowo "internowana".
Wystawę podzielono na cztery segmenty: opisujący wydarzenia sierpnia 1980 roku, potem krótki czas do stanu wojennego nazwany "Festiwalem wolności". Kolejny etap to "Ofiary stanu wojennego". Ekspozycję kończy zbiór materiałów związanych z teraźniejszością związku na Pomorzu Zachodnim.
Ekspozycja będzie czynna do 9 września.