Wyspy Bahama powstały dzięki sinicom i Saharze
Wyspy Bahama mogły powstać dzięki sinicom i bogatemu w składniki mineralne pyłowi z odległej o 8000 kilometrów Sahary - informuje pismo "Geology".
Karaibski archipelag Bahamów - w sumie około 700 wysp - wznosi się niewiele ponad poziom morza. Na satelitarnych zdjęciach widać, że wyspy te są najwyższymi punktami obszaru, w którym morze jest płytkie i turkusowe.
Turkusowy obszar to Ławica Bahamska – górna część warstwy wapienia o grubości ponad 4500 metrów, która powstała w ciągu ostatnich 100 milionów lat. Naukowcy przypuszczali, że zbudowały ją wytwarzające węglan wapnia maleńkie rośliny i zwierzęta. Jednak otaczające wody są bardzo ubogie w składniki pokarmowe, co nie zapewniałoby żywym organizmom odpowiednich warunków do życia.
Nowe badania Petera Swarta z University of Miami Rosenstiel School of Marine and Atmospheric Science na Florydzie wykazały, że budowniczymi Bahamów mogły być w przeważającej mierze fotosyntetyzujące sinice.
Sinice potrafią wytrącać z wody morskiej węglan wapnia, jednak potrzebują do życia dużych ilości żelaza. Prawdopodobnie dostarczył go pustynny pył, niesiony przez wiatr z Sahary. Analiza węglanowych osadów wykazała obecność żelaza i manganu, które mogą pochodzić właśnie z Sahary.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">