Trwa ładowanie...

Wyspa martwych ptaków. Co zabiło mewy w Powidzu?

W Jeziorze Powidzkim w Wielkopolsce odkryto niemal 200 martwych ptaków. Większość z nich to mewy z niewielkiej wyspy na jeziorze. Inspekcja weterynaryjna bada co było przyczyną masowej śmierci zwierząt.

Skupisko martwych mew na wyspie na Jeziorze PowidzkimSkupisko martwych mew na wyspie na Jeziorze PowidzkimŹródło: Facebook, fot: OSP Powidz
dwxjosz
dwxjosz

Strażacy ochotnicy z Powidza już dwa razy wyjeżdżali zabezpieczać martwe ptaki na jeziorze i w jego okolicach. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło do nich 1 maja, a kolejne cztery dni później.

"Nasze działania polegały głównie na zabezpieczeniu obszaru działań oraz pomocy inspektorowi weterynarii. Dzięki naszym działaniom udało się zlokalizować i zebrać blisko 200 ptaków" - przekazali strażacy w mediach społecznościowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Europoseł ostrzega. "Na unijnej polityce tuczą się Chiny"

Czy to była ptasia grypa?

W sobotę w mediach społecznościowych incydent skomentował starosta słupecki Jacek Bartkowiak, który przyznał, że wśród rozważanych przyczyn jest ptasia grypa. Zaznaczył też, że większość padłych mew pochodziła z jednej wysepki, którą potocznie nazywa się "Sitkiem". To ptasie zagłębie w tym regionie Wielkopolski.

"Nie ma jeszcze wyników badań martwych ptaków, zleconych przez powiatowego lekarza weterynarii w Słupcy. We wtorek będziemy wiedzieć, czy przyczyną śmierci jest ptasia grypa. Większość padłych ptaków to mewy z tzw. "Sitka", wysepki nieopodal Powidza" - napisał.

"Jak dotąd nasz powiat był wolny od tej choroby, było jednak kwestią czasu, kiedy się ona u nas pojawi. Właściciele ferm drobiu w okolicznych gminach zostali poinformowani o potencjalnym zagrożeniu" - dodał Jacek Bartkowiak.

Na początku maja władze pomorskiego Sztumu zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do zbiorników wodnych. Powodem jest znalezienie dziesiątek martwych ptaków przy jednym z jezior w regionie.

dwxjosz

Do badań została pobrana zarówno woda, jak i martwe zwierzęta. Prowadzona analiza ma wyjaśnić, czy w wodzie występują szkodliwe związki, które zabiły zwierzęta, czy przyczyną zaistniałej sytuacji jest choroba, np. ptasia grypa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwxjosz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwxjosz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj