Wyspa martwych ptaków. Co zabiło mewy w Powidzu?

W Jeziorze Powidzkim w Wielkopolsce odkryto niemal 200 martwych ptaków. Większość z nich to mewy z niewielkiej wyspy na jeziorze. Inspekcja weterynaryjna bada co było przyczyną masowej śmierci zwierząt.

Skupisko martwych mew na wyspie na Jeziorze Powidzkim
Skupisko martwych mew na wyspie na Jeziorze Powidzkim
Źródło zdjęć: © Facebook | OSP Powidz
Maciej Szefer

Strażacy ochotnicy z Powidza już dwa razy wyjeżdżali zabezpieczać martwe ptaki na jeziorze i w jego okolicach. Pierwsze zgłoszenie wpłynęło do nich 1 maja, a kolejne cztery dni później.

"Nasze działania polegały głównie na zabezpieczeniu obszaru działań oraz pomocy inspektorowi weterynarii. Dzięki naszym działaniom udało się zlokalizować i zebrać blisko 200 ptaków" - przekazali strażacy w mediach społecznościowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Europoseł ostrzega. "Na unijnej polityce tuczą się Chiny"

Czy to była ptasia grypa?

W sobotę w mediach społecznościowych incydent skomentował starosta słupecki Jacek Bartkowiak, który przyznał, że wśród rozważanych przyczyn jest ptasia grypa. Zaznaczył też, że większość padłych mew pochodziła z jednej wysepki, którą potocznie nazywa się "Sitkiem". To ptasie zagłębie w tym regionie Wielkopolski.

"Nie ma jeszcze wyników badań martwych ptaków, zleconych przez powiatowego lekarza weterynarii w Słupcy. We wtorek będziemy wiedzieć, czy przyczyną śmierci jest ptasia grypa. Większość padłych ptaków to mewy z tzw. "Sitka", wysepki nieopodal Powidza" - napisał.

"Jak dotąd nasz powiat był wolny od tej choroby, było jednak kwestią czasu, kiedy się ona u nas pojawi. Właściciele ferm drobiu w okolicznych gminach zostali poinformowani o potencjalnym zagrożeniu" - dodał Jacek Bartkowiak.

Na początku maja władze pomorskiego Sztumu zaapelowały do mieszkańców o niezbliżanie się do zbiorników wodnych. Powodem jest znalezienie dziesiątek martwych ptaków przy jednym z jezior w regionie.

Do badań została pobrana zarówno woda, jak i martwe zwierzęta. Prowadzona analiza ma wyjaśnić, czy w wodzie występują szkodliwe związki, które zabiły zwierzęta, czy przyczyną zaistniałej sytuacji jest choroba, np. ptasia grypa.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
ptakiptasia grypamartwe ptaki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)