Wysoki poziom Wisły - fala kulminacyjna w nocy
Wzrasta poziom Wisły w środkowym jej biegu w rejonie Wyszogrodu i Kępy Polskiej (Mazowieckie). Przybór rzeki nie zagraża bezpośrednio okolicznym gospodarstwom. Fala kulminacyjna spodziewana jest tam w nocy z poniedziałku na wtorek - poinformował dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w płockim starostwie, Marek Kołodziejak.
Od soboty we wszystkich 7 nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Bodzanów, Gąbin, Nowy Duninów, Mała Wieś, Słubice, Słupno i Wyszogród obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Sytuacja na rzece jest na bieżąco monitorowana.
W południe poziom Wisły w Wyszogrodzie osiągnął 720 cm, czyli o 170 cm powyżej alarmu, a w Kępie Polskiej - 646 cm, czyli o 196 cm więcej niż stan alarmu.
W samym Wyszogrodzie w dzielnicy Rybaki wezbrana rzeka przerwała groblę. Wyrwa, której dokonała woda spływając na pobliskie łąki, została szybko załatana. W okolicach Wyszogrodu i Kępy Polskiej w kilku miejscach zaobserwowano tzw. podsiąki zawałowe - woda pod wałami przedostaje się na pola. Nie ma obecnie zagrożenia dla samych wałów, które są stabilne i nie przeciekają.
Według prognoz, po godz. 22 wieczorem fala kulminacyjna na Wiśle spodziewana jest w Wyszogrodzie, gdzie rzeka ma osiągnąć poziom około 750 cm; około godz. 3 we wtorek rano fala kulminacyjna przepływać będzie przez Kępę Polską, gdzie woda ma podnieść się do poziomu około 680 cm. Później sytuacja ma się stabilizować, a wody w Wiśle w środkowym biegu zaczną opadać.