Wysiłki budżetowe Niemiec "na razie" zadowalające
Komisja Europejska jest na razie
zadowolona z wysiłków Niemiec w celu ograniczenia deficytu
budżetowego państwa, mimo możliwości ponownego przekroczenia progu
3% PKB zapisanego w Pakcie Stabilizacyjnym - zapewnił rzecznik Komisji.
Zapytany przez AFP o konsekwencje obniżenia tegorocznych prognoz wzrostu PKB Niemiec do 0,75%, rzecznik komisarza europejskiego do spraw gospodarczych Pedro Solbesa przypomniał, że główne zobowiązanie podjęte na ten rok przez Berlin dotyczyło deficytu strukturalnego (obliczanego bez uwzględnienia wahań koniunktury).
Zgodnie z zaleceniami wydanymi w styczniu przez europejskich ministrów finansów, Niemcy zobowiązały się przedstawić do 21 maja serię środków prowadzących do obniżenia deficytu strukturalnego o 1 pkt. Faktycznie jednak - wyjaśnił rzecznik - Berlin zdecydował wcześniej, już w momencie wydania wspomnianych zaleceń, o podjęcie środków w granicach 0,7 pkt.
"Na razie jesteśmy zadowoleni z wysiłków podejmowanych przez Niemcy" - podkreślił, dając do zrozumienia, że wyznaczony cel może zostać osiągnięty.
W styczniu europejscy ministrowie finansów żądali też od Niemiec sprowadzenia deficytu nominalnego poniżej progu 3%, dodając jednak, że nie będą domagać się "dodatkowych wysiłków" od Berlina, jeśli wzrost PKB będzie niższy od zakładanej wówczas stopy 1-1,5%. Inaczej mówiąc - wyjaśnił rzecznik - Komisja Europejska nie zażąda od Niemiec dodatkowych środków, jeśli próg deficytu 3% zostanie przekroczony.
Rząd niemiecki uznał w środę za "mało prawdopodobne", by deficyt budżetu państwa, który w 2002 r. sięgnął 3,6%, w 2003 r. wyniósł poniżej 3%. (mp)