Trwa ładowanie...
17-05-2011 10:11

Wyrzucasz rachunki? Będziesz miał kłopoty

Pielgrzymki zdezorientowanych lokatorów, nerwy, odwołania do wyższej instancji - taki jest ostatnio obraz stosunków między administracją domów komunalnych w Katowicach a ich mieszkańcami. Nie rozumieją, skąd na ich rachunkach wzięły się spore zaległości do natychmiastowego wyrównania. Zwłaszcza że wielu z nich jeszcze w ubiegłym roku dostawało powiadomienia o nadpłatach.

Wyrzucasz rachunki? Będziesz miał kłopotyŹródło: WP.PL
d23kh3j
d23kh3j

Jolanta Pyszniok z katowickiego Wełnowca należy do lokatorów płacących swoje rachunki regularnie. Ma na to dowody - polecenia zapłaty zaplanowane skrupulatnie w swoim internetowym banku. Pieniądze na konto administracji mieszkania spływały regularnie, więc może to dziś, na swoje szczęście, udowodnić. Do jej skrzynki pocztowej trafiały parę razy w roku - także w poprzednim - informacje od administratora budynku o nadpłacie za media. W takich powiadomieniach nie było słowa o żadnych brakach.

- Dlatego moje zdziwienie wzbudziło pismo z rozliczeniem wywozu nieczystości. ADM stwierdziła, że mam 500 zł zaległości. Nie podała, z jakiego tytułu - mówi Jolanta Pyszniok.

Z pismem udała się do ADM przy ul. Katowickiej. Takich jak ona, nierozumiejących tytułu zaległości, było więcej. Dowiedzieli się, że to może być brak zapłaty sprzed lat, do czego doliczono odsetki.

d23kh3j

- Nie zamierzam zapłacić, zanim nie dowiem się, za co zalegam - zapowiada Jolanta Pyszniok. - Napisałam pismo do Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z żądaniem wyjaśnienia, kiedy zaległości powstały. Nie wykluczam, że bank nie przelał pieniędzy albo że ADM ma bałagan w rachunkach. Jednak takie traktowanie lokatorów uważam za skandaliczne.

Po rozmowach z lokatorami sądzi ona, że wiele osób zapłaci żądaną kwotę, by nie mieć kolejnych kłopotów, a dopiero potem będą wyjaśniali sprawę. Ludzie boją się, by zaległość sprzed lat nie obrastała dalszymi odsetkami.

Roman Buła, naczelnik Wydziału Budynków Urzędu Miasta w Katowicach, uspokaja: za wiele lat wstecz żadnych opłat ściągać nie można. - Zgodnie z Kodeksem cywilnym czynsz, jako świadczenie okresowe, przedawnia się po upływie 3 lat - mówi naczelnik Buła.

Dziwi się, że z jednej strony tym samym lokatorom naliczano nadpłaty, z których można było pobrać brakującą należność, a z drugiej strony przysyłano pismo o braku wpłat.

d23kh3j

Szybka reakcja

Instytucje wysyłające nam rachunki będą teraz szybciej informowały o zaległościach, ponieważ:

z kwietniowej analizy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych wynika, iż pogorszyły się nastroje w gospodarstwach domowych, czego skutkiem może być niezaciąganie kredytów na bieżące potrzeby, będą wzrastały należności np. za czynsz, media z powodu obniżenia dochodów ludności - spodziewane są cięcia w sferze budżetowej, zamrożone są pensje w wielu działach gospodarki, już dziś 14 proc. gospodarstw domowych (przed rokiem 11 proc.) ma trudności z bieżącymi rachunkami.

Sprawdzimy miesiąc po miesiącu Bożena Mak, kierownik Administracji Domów Mieszkalnych nr 1 w Katowicach:

Przyznaję, że po wysłaniu lokatorom ich ostatniego salda z należnościami mamy wiele pytań. Część wynika z tego, że wzory pisma są dla wielu osób niezrozumiałe. Poprosiłam już naszych informatyków o zmianę formularza i mam nadzieję, że następna informacja o saldzie będzie już dla lokatorów czytelniejsza. Kolejną zmianą, jaką wprowadzamy, jest informacja o saldzie wysyłana co pół roku - szybciej można wychwycić należność i nie rośnie ona do dużych kwot. Wcześniej takie powiadomienia były wysyłane rzadziej. Ponieważ pani Pyszniok ma dowody wpłat, nie wykluczam, że z naszej strony nastąpiła pomyłka. Skontaktowałam się z lokatorką, razem to sobie wyjaśnimy. Dla osób z podobnymi problemami, mamy popołudniowe godziny przyjęć. Można krok po kroku sprawdzić płatności i dociec, czy rzeczywiście doszło do zaległości.

d23kh3j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23kh3j
Więcej tematów