Wyruszył Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej
450 osób wyruszyło z Krakowa do
Kielc szlakiem I Kompanii Kadrowej Strzelców Józefa Piłsudskiego.
92 lata temu był to marsz po niepodległość, dziś - jak mówią
organizatorzy imprezy - to przede wszystkim lekcja patriotyzmu i
przygoda z historią.
Marsz odbywa się po raz 26. po wojnie. Honorowy patronat nad nim objęli prezydent Lech Kaczyński i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.
Najmłodsza uczestniczka wędrówki Natalia Ziębicka z wrocławskiej Szkoły Podstawowej nr 8 im. J. Piłsudskiego ma 10 lat, najstarszy jest 83-letni major Edmund Majchrowicz z Kielc.
Jak podkreśla komendant marszu Jan Józef Kasprzyk, współczesne marsze mają pokazać, że "patriotyzm to nie jest cierpienie", lecz przygoda z historią.
Rano w Oleandrach odczytano rozkaz Józefa Piłsudskiego z 1914 r. o wymarszu strzelców i złożono kwiaty pod domem marszałka.
Szlakiem "Kadrówki" idzie młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerze, uczniowie ze szkół noszących im. Józefa Piłsudskiego, żołnierze z jednostek dziedziczących tradycje legionowe, młodzież z Litwy i z Ukrainy - z Uniwersytetu Kijowskiego.
Podoba nam się, że podtrzymywana jest tradycja. Chciałyśmy tę tradycję poznać - mówiła Wiera Fiłatowa z Ukrainy, studentka polonistyki, która idzie w marszu razem z mamą i koleżankami.
Dla 15-letniego Przemka Wojtkowiaka to już szósty marsz. To okazja do spotkania przyjaciół, niektórych nie widzę rok, innych dłużej. Można nauczyć się historii i zobaczyć ciekawe miejsca. Marsz nigdy nie idzie dokładnie tą samą trasą, a im człowiek starszy tym dostrzega inne rzeczy - mówił Przemek.
Uczestnicy mają do pokonania polnymi i leśnymi drogami ponad 160 km. 12 sierpnia dotrą do Kielc. W trakcie imprezy odbędą się zawody strzeleckie i konkursy historyczne, zaplanowano także zwiedzanie najciekawszych zabytków.
Marsz, organizowany przez Związek Piłsudczyków, odbywa się w porozumieniu i we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej. Jego organizację wspierają także: Ministerstwo Gospodarki, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, wojewoda małopolskiái wojewoda świętokrzyski oraz władze Krakowa i Kielc.
I Kompania zwana "Kadrówką" liczyła 160 żołnierzy. Wyruszyli oni z Krakowa na ziemie zaboru rosyjskiego w nocy z 5 na 6 sierpnia 1914 r. z zamiarem wywołania tam powstania zbrojnego. Choć pod względem militarnym nie miało ono wielkiego znaczenia, to była to demonstracja woli walki o niepodległą Polskę.
Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc, zorganizowano dla upamiętnienia tamtych wydarzeń w 1924 r.
Przed wojną odbyło się 15 marszy. W PRL przez dziesięciolecia marszów nie było. Tradycję wskrzeszono w 1981 r. W latach 80. marsz miał charakter manifestacji patriotycznej.