Trwa ładowanie...

Wyrok ws. ekshumacji smoleńskich. Jest reakcja Zbigniewa Ziobry

- Nie traktuję orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. ekshumacji jako porażki prokuratury w okresie, kiedy jestem prokuratorem generalnym - oznajmił Zbigniew Ziobro. I dodał, że orzeczenie można za to interpretować jako porażkę prokuratury za czasów PO.

Share
Wyrok ws. ekshumacji smoleńskich. Jest reakcja Zbigniewa Ziobry
Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2njbcz

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Polska, przeprowadzając bez zgody rodzin ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej, naruszyła artykuł 8. konwencji praw człowieka. Mówi on, że "każdy ma prawo do poszanowania swojego życia prywatnego i rodzinnego". Wdowom po dwóch ofiarach katastrofy, które złożyły skargę w tej sprawie, Polska musi teraz wypłacić po 16 tys. euro.

Co na to Ziobro? Odnosząc się do wyroku ETPCz, powiedział, że nie traktuje go jako porażki obecnej prokuratury. - Nie traktuję tego rozstrzygnięcia jako porażki prokuratury, ponieważ prokuratura robiła to, co do niej należy, przynajmniej ta prokuratura, która jest w okresie, kiedy ja jestem prokuratorem generalnym - podkreślił.

Można za to - zdaniem Ziobry - orzeczenie to interpretować jako porażkę prokuratury w okresie, kiedy rządziła PO. - Wtedy prokuratura nie wywiązała się ze swoich zadań, które nakłada na nią ustawa. Kodeks postępowania karnego nie daje bowiem możliwości wyboru, ale nakazuje w sposób bezwzględny w każdym wypadku, kiedy dochodzi do zdarzenia mogącego być przestępstwem, przeprowadzić sekcję zwłok osób, które uczestniczyły w tym zdarzeniu - przekonuje.

d2njbcz

Ziobro podkreślił, że sekcja zwłok powinna być przeprowadzona niezwłocznie po przewiezieniu ciał ofiar katastrofy smoleńskiej do Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Gliński wybuczany. Odczytał list od Kaczyńskiego. Jarosław Sellin komentuje

d2njbcz

Podziel się opinią

Share
d2njbcz
d2njbcz
Więcej tematów