Wyrok więzienia dla szpiega z WSI prawomocny
3 lata więzienia i degradacja - to prawomocny już wyrok dla byłego ppłk. Wojskowych Służb Informacyjnych Zbigniewa H., uznanego za winnego szpiegostwa na rzecz ZSRR na przełomie lat 80. i 90. Izba Wojskowa Sądu Najwyższego oddaliła apelację obrony, która teraz zapowiada kasację.
Pod koniec 2004 r. Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał Zbigniewa H. za udzielanie obcemu wywiadowi wiadomości, których przekazywanie może wyrządzić szkodę Rzeczypospolitej Polskiej. Grozi za to nie mniej niż 3 lata więzienia. Nie ujawniono szczegółów procesu - był tajny.
Obrona odwołała się do sądu II instancji, jakim dla WSO jest Izba Wojskowa SN. Obrońca H., mec. Dionizy Mościński powiedział, że w apelacji wnosił o zmianę zarzutu ze szpiegostwa na ujawnienie tajemnicy państwowej osobie nieuprawnionej. Izba Wojskowa SN oddaliła jednak apelację; motywów nie ujawniono. Nieoficjalnie mówi się, że oskarżenie dotyczy przełomu 1989-1990 r. i kontaktów H. z oficerem kontrwywiadu ZSRR.
H. - który wyszedł z wojska w 1996 r. - był jednym z trzech wyższych rangą oficerów WSI zatrzymanych w 1999 r. przez Urząd Ochrony Państwa pod zarzutem szpiegostwa na rzecz ZSRR i Rosji. Proces H. długo nie mógł się zacząć z powodu jego kłopotów zdrowotnych. Dwóch innych skazano prawomocnie już wcześniej: Czesława W. - na 4 lata więzienia i degradację, a Zbigniewa P. - na 3 lata więzienia i degradację. Prokuratura wojskowa zapewniała, że te trzy sprawy nie wiązały się ze sobą.
W 1999 r. nieistniejący już dziś dziennik "Życie" spekulował, że polskie służby specjalne wiedziały o ich działalności od początku lat 90., ale nie ujawniały jej, bo groziło to dekonspiracją przewerbowanego na stronę polską rosyjskiego agenta ze sprawy "Olina". Nigdy tego nie potwierdzono.
Najgłośniejszą w III RP, a zakończoną w sądzie aferą szpiegowską ze służbami specjalnymi b. ZSRR była sprawa Marka Zielińskiego (majora MSW z lat 80.), który w latach 1981-93 współpracował z wywiadem wojskowym ZSRR, a potem Rosji. Zatrzymał go w 1993 r. w Warszawie UOP podczas wręczania materiałów szpiegowskich attache wojskowemu ambasady Rosji płk. Władimirowi Łomakinowi, którego potem wydalono z Polski. W 1994 r. Zielińskiego skazano na 9 lat więzienia. (mila)