Wyrok TSUE ws. Polski. Narada w Senacie, obecna Małgorzata Gersdorf
Senat chce włączyć się proces legislacyjny po wyroku TSUE ws. nowego KRS. Zwołano specjalne spotkanie, w którym uczestniczyła I prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf.
22.11.2019 | aktual.: 22.11.2019 15:20
W Senacie odbyło się spotkanie konsultacyjne ws. ewentualnego przygotowania ustawy naprawczej dot. m.in. KRS po wyroku TSUE. Wzięli w nim udział: marszałek Senatu z I Prezes Sądu Najwyższego, konstytucjonaliści oraz przedstawiciele klubów.
- To było moje pierwsze spotkanie z prof. Małgorzatą Gersdorf ws. wyroku TSUE, będą kolejne. Jeśli zajdzie taka potrzeba, Senat włączy się w proces legislacyjny w tej sprawie - zapowiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Senat, jeśli się zaangażuje w proces legislacyjny po wyroku TSUE, musi stworzyć jak najlepsze prawo. Stąd nasze spotkania ze środowiskami sędziowskimi - dodał.
- Akta spraw z Luksemburga przyszły już wczoraj do Sądu Najwyższego i leżą w sejfie u prezesa Izby Pracy. Sprawa będzie rozstrzygana niezwłocznie, ale to trochę wymaga czasu. Dzisiaj prezes poinformował mnie, że być może będzie to nawet przed świętami – powiedziała dziennikarzom I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.
We wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok ws. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. TSUE badało tę instytucję pod kątem zgodności z prawem unijnym.
- To Sąd Najwyższy powinien badać niezależność Izby Dyscyplinarnej i to, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Jeśli SN uzna, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności, może przestać kierować do niej sprawy dot. stanu spoczynku sędziów - orzekł TSUE.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl