Trwa ładowanie...
d3n3ud5
08-06-2004 18:20

Wyrok dla policjanta za kopanie trzech osób

Sąd Okręgowy w Krakowie w wydziale odwoławczym utrzymał w mocy wyrok umarzający na dwuletni okres próby postępowanie wobec policjanta oskarżonego o kopanie trzech osób podczas zamieszek w trakcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2002 roku w Krakowie.

d3n3ud5
d3n3ud5

Przeciwko warunkowemu umorzeniu odwołanie do sądu wyższej instancji złożyła prokuratura. Sąd odwoławczy uznał jednak wyrok za słuszny i nie dopatrzył się argumentów przemawiających za orzeczeniem wyższej kary dla oskarżonego policjanta. Tym samym wyrok jest prawomocny.

Do zdarzenia doszło 13 stycznia 2002 roku, kiedy przed klubem w krakowskim miasteczku studenckim grupa uczestników koncertu Punkowej Orkiestry Świątecznej Pomocy pobiła się z policją i ochroniarzami. Jak podała policja, w efekcie tej bójki czterech policjantów zostało rannych, zatrzymano 44 młode osoby - dwie z nich były nieletnie. W większości osoby te były pijane lub odurzone narkotykami - 26 z nich trafiło do izby wytrzeźwień.

Aby zaprowadzić porządek, policja użyła broni gładkolufowej. 38- letniemu Tomaszowi M., dowódcy zabezpieczenia miasta, prokuratura zarzuciła przekroczenie uprawnień i skopanie trójki zatrzymanych.

Zdarzenie zarejestrowała ekipa szwajcarskiej telewizji, która realizowała film dokumentalny o krakowskiej Punkowej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Na zdjęciach widać, jak funkcjonariusz w cywilu kopie trójkę zatrzymanych młodych ludzi, którzy byli obezwładnieni przez policję i nie stawiali oporu.

d3n3ud5

Przed sądem oskarżony przyznał się do pchnięcia nogą jednego z zatrzymanych i wyjaśnił, że powodował nim stres i poczucie zagrożenia. W jego ocenie, było to pchnięcie mające zmobilizować klęczącego do powstania. Kopania dwójki innych zatrzymanych, w tym dziewczyny, nie pamiętał.

W październiku 2003 roku Sąd Rejonowy dla Krakowa Krowodrzy uznał winę policjanta Tomasza M., ale przyjął, że szkodliwość jego czynu była niewielka, a oskarżony działał w sytuacji zagrożenia i stresu. Zobowiązał też policjanta do wpłacenia 1,5 tys. zł na cele charytatywne. Decyzję tę utrzymał we wtorek w mocy Sąd Okręgowy.

d3n3ud5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n3ud5
Więcej tematów