Ostatnie Pokolenie. Wyrok dla aktywistek

Warszawski sąd skazał dwie aktywistki "Ostatniego Pokolenia" na 20 godzin prac społecznych. Młode kobiety w marcu tego roku usiłowały przerwać koncert w stołecznej Filharmonii Narodowej.

Aktywistki z Ostatniego pokolenia, które stanęły przed sądem z powodu zakłócenia koncertu w Filharmonii w Warszawie, zgodziły się na publikację ich wizerunku
Aktywistki z Ostatniego pokolenia, które stanęły przed sądem z powodu zakłócenia koncertu w Filharmonii w Warszawie, zgodziły się na publikację ich wizerunku
Źródło zdjęć: © PAP | Szymon Pulcyn
oprac. BKW

Na 20 godzin nieodpłatnych prac społecznych skazane zostały dwie młode aktywistki z organizacji Ostatnie Pokolenie. Wyrok jest nieprawomocny, a sprawa dotyczy wydarzeń z marca tego roku.

Kobiety wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Wykrzykiwały hasła o kryzysie klimatycznym.

Ostatnie Pokolenie. Aktywistki spotkały prawne konsekwencje

Ich działania miały na celu zwrócenie uwagi na potrzebę inwestycji w transport publiczny. Mimo incydentu, orkiestra nie przerwała koncertu i kontynuowała występ.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sąd uznał, że zachowanie kobiet wypełniło znamiona czynu zabronionego, zakłócając porządek publiczny. Asesor sądowy Paweł Godzwon podkreślił, że aktywistki świadomie zdecydowały się na taki krok, co jest naganne w świetle norm społecznych.

Podczas procesu, który rozpoczął się we wrześniu, aktywistki przyznały się do winy. Wyjaśniały, że ich działania były formą obywatelskiego nieposłuszeństwa, mającego na celu zwrócenie uwagi na kryzys klimatyczny. Podkreślały, że nie stosują przemocy.

Grupa Ostatnie Pokolenie działa w kilku krajach Europy, między innymi w Polsce, Austrii czy Niemczech. Znana jest z organizowania protestów, które mają na celu zwrócenie uwagi na problemy klimatyczne.

Na ogół działania aktywistów polegają na blokowaniu ulic miejskich i mostów. Wyrok, który zapadł w Warszawie, to pierwsze zderzenie Ostatniego Pokolenia z konsekwencjami prawnymi. W sądach są 64 wnioski o ukaranie za różne wykroczenia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)