Wyraźne oznaki wiosny
W północno-zachodnich rejonach Polski widać już wyraźnie oznaki zbliżającej się wiosny. Bardziej ożywione są żubry, zamieszkujące Woliński Park Narodowy. Przylatuje też mnóstwo ptactwa.
17.03.2004 | aktual.: 18.03.2004 13:52
Jak poinformował zastępca dyrektora WPN Bogdan Jakunczun, w woj. zachodniopomorskim krzyżują się dwie drogi przelotów różnych gatunków ptaków: jedna wiedzie wzdłuż koryta Odry z północy na południe - podążają nią mewy; a druga wzdłuż wybrzeża Bałtyku, ze wschodu na zachód - na tej trasie przemieszczają się dzikie gęsi, żurawie i łabędzie krzykliwe.
"Klucz za kluczem lecą teraz dzikie gęsi, żurawie, łabędzie krzykliwe. Ten krzyk wyraża ich tęsknotę za ciepłymi krajami, do których lecą. Przelot przez ten obszar to dla nich jedynie tranzyt" - powiedział. Bardzo intensywnie przemieszczają się także mewy. "Są bardzo żywiołowe" - dodał.
Najwięksi mieszkańcy Wolińskiego Parku Narodowego, żubry, są wprawdzie bardziej ożywione niż zimą, ale - jak podkreślił Jakunczun - wiosna nie należy do ich ulubionych pór roku.
"Znacznie gorzej znoszą ciepło, lato, suszę i upały niż zimę i mrozy. To zwierzęta bardzo odporne na trudne warunki atmosferyczne" - powiedział. Jak to określił, żubry "po prostu zimą mniej cierpią niż latem".
Żubry, których na terenie parku mieszka jedenaście, powoli zaczynają się przygotowywać do zmiany futra zimowego na letnie. "Zacznie się to dopiero w kwietniu i potrwa około półtora miesiąca. Żubry wymienią sobie futro z długim włosem na cieńsze, z krótką sierścią" - wyjaśnił Jakunczun.