Trwa ładowanie...

Wypili zatruty alkohol. Zmarło już 16 osób

Denaturat zawierający toksyczny metanol, według ustaleń służb sanitarnych, był dostępny w sklepach. W dwóch województwach potwierdzono już 23 zatrucia.

To już 16. śmiertelna ofiara serii zatruć alkoholem metylowym. W województwach łódzkim i śląskim od 22 marca potwierdzono już 23 zatrucia. Zdjęcie ilustracyjne To już 16. śmiertelna ofiara serii zatruć alkoholem metylowym. W województwach łódzkim i śląskim od 22 marca potwierdzono już 23 zatrucia. Zdjęcie ilustracyjne Źródło: WP, fot: Maciej Stanik
d26lmit
d26lmit

Od 22 marca w województwach: śląskim i łódzkim potwierdzono 23 zatrucia toksycznym denaturatem. W związku z tym w ubiegłym tygodniu wstrzymano handel tym preparatem. Służby sanitarne potwierdziły już informacje o 16 ofiarach serii zatruć alkoholem metylowym, znajdującym się – według ustaleń służb sanitarnych – w denaturacie dostępnym w sklepach.

W wyniku zatrucia denaturatem zawierającym toksyczny metanol zmarła m.in. kobieta leczona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu – poinformował w czwartek szpital.

d26lmit

Wypili zatruty alkohol. Ofiar może być więcej

W sosnowieckim szpitalu przebywa jedna z osób osoba leczona po zatruciu alkoholem metylowym, w stanie rokującym poprawę. Jedna osoba jest też leczona w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. Jej stan jest ciężki, przebywa na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Śledztwa w tej sprawie prowadzi kilka prokuratur. Służby sanitarne badają próbki denaturatu. Dotychczas ustalono jednego producenta – firmę z Małopolski. Zawartość metanolu w produkowanym przez nią denaturacie przekraczała 70 proc. Zdecydowano o wycofaniu tego towaru z obrotu.

Skażony alkohol w Polsce

Denaturat nie jest przeznaczony do spożycia, ale ze względu na niską cenę i zawartość alkoholu bywa kupowany właśnie w tym celu. Zawiera barwniki, substancje pomocnicze i środki skażające.

Spożycie metanolu wiąże się z ciężkim zatruciem. Dawka zagrażająca uszkodzeniem nerwu wzrokowego to zaledwie 4 ml, natomiast śmiertelna - to tylko 30 ml. Alkohol metylowy nie różni się smakiem ani zapachem od alkoholu etylowego, znajdującego się w wódce czy piwie.

Nietypowe odkrycie na budowie w Sulęcinie. Tego eksperci się nie spodziewali

Źródło: PAP/WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26lmit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26lmit
Więcej tematów