Trwa ładowanie...

Wypełnione karty do głosowania odnalezione w jednej ze szkół w Płocku

Policja w Płocku na Mazowszu prowadzi dochodzenie w sprawie odnalezienia w jednej z tamtejszych szkół, gdzie w trakcie ostatnich wyborów parlamentarnych mieścił się lokal obwodowej komisji wyborczej, kilkudziesięciu wypełnionych kart do głosowania.

Share
Wypełnione karty do głosowania odnalezione w jednej ze szkół w Płocku
Źródło: WP.PL
dmn3m7n

Jak poinformował rzecznik płockiej policji Krzysztof Piasek, postępowanie prowadzone jest w związku z art. 248 kodeksu karnego, określającego przestępstwa przeciwko wyborom i dokumentom wyborczym, które zagrożone są karą do 3 lat pozbawienia wolności.

- Zgłoszenie o znalezionych kartach przyjęliśmy wczoraj. W tej chwili wyjaśniamy tę sprawę. Tyle jedynie mogę powiedzieć - oświadczył Piasek. Dodał, że o sprawie poinformowano płocką prokuraturę rejonową oraz tamtejszą delegaturę Krajowego Biura Wyborczego.

dmn3m7n

O sprawie odnalezienia prawidłowo wypełnionych kart do głosowania w poniedziałek rano, czyli po zakończeniu pracy obwodowej komisji wyborczej, napisał serwis lokalnej "Gazety Wyborczej", powołując się na informacje przekazane przez "jednego z mieszkańców miasta".

Według tej publikacji, karty znaleziono w szkole podstawowej nr 18, gdzie mieścił się lokal obwodowej komisji wyborczej nr 3 w Płocku. - Karty znaleźli pracownicy szkoły, w której działała komisja. W poniedziałek rano, po nocy wyborczej. Zawiadomili policję - powiedział informator gazety. Twierdzi on, że głosy na kartach dotyczą jednej partii - publikacja nie wymienia jej nazwy.

Dyrektor płockiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku Krzysztof Wawro przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że informację o zgłoszeniu odnalezienia kart do głosowania otrzymał od policji w środę wieczorem, a w czwartek złożył w tej sprawie wyjaśnienia.

Według niego, sprawa odnalezienia kart nie wpłynie na ważność wyborów, ale jednocześnie istotne będzie weryfikacja, czy pozostawione w szkole karty zostały ujęte w protokole tej konkretnej obwodowej komisji wyborczej. - Nie widziałem tych kart. Podobno chodzi o kilkadziesiąt kart wypełnionych na różne listy. Nie wiem, czy to były głosy ważne, czy też nieważne, bo to też istotne - zastrzegł Wawro.

dmn3m7n

- Podejrzewam, że odbyło się to na zasadzie niechlujstwa komisji - powiedział Wawro, komentując sprawę odnalezienia kart. - Żeby sprawę wyjaśnić, można przeliczyć wszystkie karty z tej obwodowej komisji, oddane w depozyt po wyborach, i porównać z protokołem, czy zostały tam ujęte - dodał. - Jeżeli chodzi o wybory, to te karty nie mają znaczenia dla ważności wyborów - ocenił Wawro, zastrzegając jednocześnie, iż w przypadku ewentualnego protestu wyborczego, kwestię tę rozstrzyga Sąd Najwyższy.

Prokurator Okręgowy w Płocku Waldemar Osowiecki potwierdził, że tamtejsza prokuratura rejonowa otrzymała od policji informację o odnalezieniu kart do głosowania. Zaznaczył, że w sprawie tej - podejrzenia przestępstwa zagrożonego do 3 lat pozbawienia wolności - policja prowadzi samodzielnie dochodzenie.

- Informację otrzymaliśmy w związku z zaleceniem o informowaniu przez policję właściwych prokuratur o ewentualnych nieprawidłowościach związanych z wyborami - wyjaśnił Osowiecki. Dodał, że to jedyna tego typu informacja związana z przebiegiem ostatnich wyborów parlamentarnych z 25 października, którą otrzymali od policji płoccy śledczy.

dmn3m7n

Podziel się opinią

Share
dmn3m7n
dmn3m7n
Więcej tematów