Trwa ładowanie...

"Wyparowali z ambasady". Dania i Szwecja miażdżone przez kraje muzułmańskie

Nieoczekiwane informacje o porzuceniu ambasady w Iraku przez dyplomatów z Danii przekazał rzecznik MSZ w Bagdadzie. Społeczność muzułmańska nie uspokoiła się po paleniu Koranu w Szwecji i Danii. Irak żąda zadośćuczynienia, Algieria wzywa ambasadorów ze Skandynawii.

Protesty muzułmanów po spaleniu Koranu w Danii i SzwecjiProtesty muzułmanów po spaleniu Koranu w Danii i SzwecjiŹródło: Getty Images, fot: 2023 Mohammed Hamoud
d4lbsqv
d4lbsqv

Kolejne państwa islamskie oraz organizacje muzułmanów rzucają gromy na Skandynawię. Teraz Irak i Algieria potępiły spalenie Koranu w dwóch krajach: Danii i Szwecji.

Irackie Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi ponadto, że personel ambasady Danii w Bagdadzie zniknął dwa dni temu. Rzecznik resortu nie ujawnił szczegółów. Jednak MSZ w Kopenhadze nie potwierdza opuszczenia placówki - podaje Reuters.

- Ambasada była zamknięta od 22 lipca z powodu wakacji - tłumaczą Duńczycy.

d4lbsqv

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ISIS rozrasta się w Afganistanie i Pakistanie. ''Dopuszczają się każdego okrucieństwa''

W poniedziałek w Danii spalono Koran. Stało się to podczas antyislamskiej demonstracji. Wcześniej to samo wydarzyło się w stolicy Szwecji. Od tej chwili Szwedzi i Duńczycy są na celowniku muzułmanów z całego świata.

Dania przerosiła za spalenie Koranu

Minister spraw zagranicznych Danii Lars Lokke Rasmussen przeprosił za poniedziałkowe incydenty w Kopenhadze.

- Te prowokacyjne i haniebne akty nie reprezentują poglądów duńskiego rządu. Apel do wszystkich o deeskalację - odpowiedzią nigdy nie może być przemoc - napisał Rasmussen na Twitterze.

Z kolei MSZ Iraku zaapelował do krajów Unii Europejskiej o "szybkie ponowne rozważenie tzw. wolności słowa i prawa do demonstracji".

d4lbsqv

Nie tylko Irak zareagował na spalenie Koranu. Także Algieria uderzyła w kraje skandynawskie. Władze w Algierze wezwały ambasadorów Danii i Szwecji na dywanik - informuje France24. Zażądano od nich potępienia profanacji Koranu. Wcześniej w podobnym tonie zabrały głos inne kraje i organizacje muzułmańskie, między innymi Organizacja Współpracy Islamskiej zawiesiła Szwecję w prawach specjalnego obserwatora. Danię i Szwecję skrytykowała również Światowa Liga Muzułmańska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4lbsqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4lbsqv
Więcej tematów