Wyobraź sobie miasto, gdzie rosną ogniste drzewa i żyją ryby z lodu - Noc Kultury w Lublinie
Wyobraź sobie miasto pełne baniek mydlanych, gdzie zamiast ulic są zielone trawniki, gdzie rosną ogniste drzewa i żyją ryby z lodu. Gdzie podwórka wyglądają jak baśniowe krainy. Wyobraź sobie Lublin podczas tegorocznej Nocy Kultury.
Zobaczymy lubelskie Stare Miasto w całkowicie innych barwach. Prawie wszystkie latarnie zalśnią na tę noc kobaltowym (niebieskim) blaskiem, zegary na Bramie Krakowskiej zobaczymy w niecodziennych kolorach, a jej wnętrze wypełnią mydlane bańki, które są nieodłącznym elementem baśni, snu i wyobraźni. To dopiero początek!
Gdy tylko miniemy Bramę Krakowską warto skręcić w prawo i zajrzeć na Magiczne Podwórko z basztą. Tam zaskoczą nas świecące baśniowe mebelki na wysokich nóżkach w klimacie Alicji w Krainy Czarów. Ta pełna uroku instalacja, zaprojektowana przez Natalię Głowacką, powstała przy wsparciu firmy Elmax – eksperta w kwestii oświetlenia. Czar miejsca podkreśli instalacja autorstwa Studenckiego Koła Naukowego Ceramiki Unikatowej i Form Przestrzennych. To kilkadziesiąt ażurowych naczynek, które staną się dyskretnymi lampeczkami zawieszonymi na drzewach. Klimat zwariowanej herbatki u Szalonego Kapelusznika sprawi, że będzie to jeden z obowiązkowych punktów tej Nocy Kultury.
Wróćmy jednak na główny trakt Starego Miasta. Kilka kroków dalej jest bowiem Brama Rybna a tuż za nią Plac Rybny, gdzie Ice Team czyli mistrzowie świata w artystycznym rzeźbieniu w lodzie wykonają, zaprojektowaną specjalnie na tę okazję, ponad trzymetrową bryłę przedstawiającą ryby. Podczas Nocy Kultury będzie można obserwować na żywo jak za pomocą pił elektrycznych i innych narzędzi będą wydobywać ukryte w podświetlonym lodzie formy. Całość jest tak zaprojektowana, aby po skończonej pracy, nawet w ciepłą czerwcową noc, każdy mógł z bliska obejrzeć i dotknąć konstrukcji.
Kiedy wytańczymy się przy retro rytmach z ulicy Kowalskiej, możemy wrócić uliczką Ku Farze, a tam czekać na nas będzie czyste graffiti (clean graffiti, reverse graffiti). To nowatorska technika, polegająca na usuwaniu zabrudzeń z elewacji, tak by czysta powierzchnia tworzyła obraz lub komunikat. Tomasz Maped Pizoń, autor, „wyczyści” w ten sposób obydwie strony elewacji, korzystając z szablonów przedstawiających kształty płynących ryb.
Wróciliśmy już na Grodzką? Teraz czas na Plac po Farze, gdzie stanie Ogniste Drzewo zaprojektowane przez Jarosława Koziarę. To metalowa ponad dziesięciometrowa instalacja odwołująca się między innymi do legendy o śnie Leszka Czarnego. Konstrukcja będzie zawierała w sobie kilka tysięcy specjalnych świec, które zapłoną w lampionach o ognistych kolorach. Warto będzie wsłuchać się w tę przestrzeń, ponieważ artysta zaplanował również subtelne efekty dźwiękowe.
Po tylu atrakcjach można poczuć lekkie zmęczenie. Warto wtedy zajrzeć na ulicę Lubartowską, gdzie zamiast asfaltu znajdziemy soczyście zielony trawnik i wypoczynkowy komin wypełniony miękkimi gumowymi piłkami, na których będzie można usiąść, położyć się i poodpoczywać. Jezdnia zamieni się w przyjazną mieszkańcom przestrzeń, w której z kolorowego sznurka będzie można wspólnie tkać na wielkim plenerowym okrągłym krośnie. Pomysłodawcami projektu są Superblue Design z Anglii, a Lublin jest pierwszym polskim miastem, które wcieli w życie ich realizację idei „Przyjaznego Miasta”.
Jeśli znudzi nas leniuchowanie, można przejść ulicą Lubartowską kilka kroków dalej i rozgościć się w Starym Kinie. Tam zobaczymy pokaz filmów krótkometrażowych Nocne Kino Kabarety oraz dwie filmowe adaptacje dzieł noblisty Isaaca Bashevisa Singera.
Program w Starym Kinie:
21:15-22:00 – Nocne Kino Kabarety – filmy krótkometrażowe
22:00-0:00 – „Sztukmistrz z Lublina”, reż. Menahem Golan, 1979 r.
00:00-2:15 – „Yentl”, reż. Barbra Streisand, 1983 r.
Magicznych atrakcji nie zabraknie na całym Starym Mieście. Warto będzie zajrzeć na ulicę Kowalską, gdzie możliwe stanie się podróżowanie w czasie. Na cały program festiwalu składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych, m.in. koncerty, wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Lubelska Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe. Sztuka ożywia miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy stają się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów. Noc Kultury inspiruje do odkrywania Lublina na nowo lub po raz pierwszy.
- Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 4 na 5 czerwca 2016 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Cały program dostępny jest na www.nockultury.pl
Koordynatorem imprezy są Warsztaty Kultury w Lublinie.
Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Lublin.
Patroni medialni: WP.PL, TVP 2, TVP Kultura, TVP Lublin, Polskie Radio Program Czwarty, Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, Magazyn Miasta, O.pl, nocowanie.pl
Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin Pan Krzysztof Żuk.
Warto przyjechać do Lublina już w piątek – 3 czerwca. Zapowiada się weekend pełen niezapomnianych wrażeń. W przeddzień Nocy Kultury o godz. 20:00 na Arenie Lublin odbędzie się koncert zespołu The Cranberries. To będzie ich pierwszy po trzyletniej przerwie i jak na razie jedyny potwierdzony występ w Europie Środkowo-Wschodniej w tym roku! Bilety dostępne na eventim.pl oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży: Empik, Media Markt, Saturn i w niektórych księgarniach PWN.