Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów 2019. Joachim Brudziński: PiS ma wystarczającą liczbę szabel

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. - Zawsze nowy rząd oznacza nowe twarze - mówi Joachim Brudziński, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Zaznaczył, że jego ugrupowanie nie ma 100-procentowej pewności co do tego, że będzie mogło rządzić samodzielnie.
Share
Wyniki wyborów 2019. Joachim Brudziński: zakładamy, że PiS ma wystarczającą liczbę szabel
Wyniki wyborów 2019. Joachim Brudziński: zakładamy, że PiS ma wystarczającą liczbę szabelŹródło: PAP, Fot: Jerzy Muszyński
d20uubu

- Dziękuję wszystkim Polakom, którzy dali kolejny dowód, że potrafimy korzystać z tego święta demokracji, również tym, którzy głosowali na naszych oponentów. Warto podkreślić, że po 1989 roku tak wysokiej frekwencji nie było, i warto też podkreślić, że nie było po 1989 roku partii, która uzyskałaby tak wysoki wynik - powiedział Joachim Brudziński, szef sztabu PiS na antenie RMF FM.

- Ponieważ funkcjonujemy w oparciu o ordynację D'Hondta, to nawet tak wysoki wynik w tym momencie nie daje 100-procentowej pewności co do tego, że będziemy mogli samodzielnie rządzić - zaznaczył.

Gość Roberta Mazurka był pytany też o rozmowy koalicyjne, które mogą być konieczne, jeśli PiS nie uzyska samodzielnej większości. - Jeśli będą potrzebne, to będziemy je prowadzić. Na razie zakładamy, że tych szabel w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości wystarczy do tego, żeby rząd sformułować - mówił Brudziński.

d20uubu

Zobacz też: Baranowska o sondażowych wynikach wyborów: będzie ciekawie

Dodał, że "w komentarzach słychać, że PiS właściwie wygrał, ale nie do końca".

Pytany o podział stanowisk w nowym Sejmie, europoseł PiS stwierdził, że marszałek Elżbieta Witek "znakomicie w krótkim okresie z tej roli się wywiązywała". Na pytanie, kto będzie premierem, odparł: Dla mnie jest oczywiste, że Mateusz Morawiecki.

d20uubu

- Zawsze nowy rząd oznacza nowe twarze - zastrzegł gość RMF FM.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019 po przeliczeniu głosów z 82,79 proc. obwodowych komisji wyborczych wskazują na wygraną PiS. Z danych opublikowanych przez PKW wynika, że partia rządząca zdobyła 45,16 proc. głosów.

Wyniki wyborów 2019. Oczekiwanie na oficjalne dane

Do głosowania w wyborach uprawnionych było 30 111 281 wyborców. Wybory odbywały się w 27 415 obwodach głosowania, z czego 14 498 dostosowanych było dla osób z niepełnosprawnościami.

d20uubu

Oficjalny komunikat o tym, które komitety przekroczyły próg wyborczy, PKW przedstawi w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano. Ostateczne, oficjalne wyniki ze wszystkich okręgów mają być znane we wtorek. Stanie się to dopiero, gdy spłyną i zostaną podliczone protokoły wyborcze z wszystkich komisji.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d20uubu

Podziel się opinią

Share
d20uubu
d20uubu
Więcej tematów