Trwa ładowanie...
d2dqa68

Wyniki wyborów 2019. Jarosław Gowin i Leszek Balcerowicz gośćmi programu "Tłit"

- Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności składek ZUS. Ten temat zostanie zdjęty z agendy. To uderzenie w wysoko wyspecjalizowanych specjalistów, najbardziej kreatywną część społeczeństwa. Do takiego uderzenia Porozumienie nie przyłoży ręki. Miałem wrażenie, że moi rozmówcy przyjęli to ze zrozumieniem - zdradził wicepremier Jarosław Gowin w programie "Tłit". Leszek Balcerowicz skomentował z kolei m.in. wyniki wyborów 2019.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Gowin zabrał też głos ws. kontrowersyjnego projektu "Stop pedofilii"
Jarosław Gowin zabrał też głos ws. kontrowersyjnego projektu "Stop pedofilii" (PAP, Fot: Łukasz Gągulski)
d2dqa68

Jarosław Gowin ujawnił w programie "Tłit" szczegóły nocnej narady z PiS ws. nowego rządu. - Zakończyły się ustalenia programowe (tu jesteśmy w 90 proc. zgodni) i personalne (tu jesteśmy zgodni w 100 proc.). Mieliśmy dobrą rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim, potem dołączył do nas premier Mateusz Morawiecki. Liczę, że uzgodnienia PiS-u z Solidarną Polską będą równie szybkie i harmonijne. To Mateusz Morawiecki będzie premierem. Tu stanowisko Porozumienia jest jednoznaczne - identyczne z PiS. Nie rozmawiałem po wyborach z ministrem Ziobro, ale przed wyborami tak się umawialiśmy - mówił wicepremier.

- Programowo za naukę, innowacje i nowe technologie będzie odpowiadać Porozumienie. Chcielibyśmy mieć większy niż dotychczasowy wpływ formalny na to, na co wpływaliśmy nieformalnie, np. Energię+. Ze strony prezesa i premiera taki punkt widzenia spotkał się z aprobatą - zdradził.

Jarosław Gowin zaznaczył jednak, że "są korekty, które ich zdaniem powinny zostać wprowadzone". - Wczoraj potwierdziłem obu moim rozmówcom (z PiS i Solidarnej Polski - przyp. red.), że Porozumienie nie zagłosuje za likwidacją 30-krotności składek ZUS. Ten temat zostanie zdjęty z agendy. To było wspólne stanowisko moje i minister Emilewicz, całego Porozumienia - poinformował.

d2dqa68

Wicepremier argumentował, że likwidacja 30-krotności to "uderzenie w wysoko wyspecjalizowanych specjalistów, najbardziej kreatywną część społeczeństwa". - Do takiego uderzenia Porozumienie nie przyłoży ręki. Miałem wrażenie, że moi rozmówcy przyjęli to ze zrozumieniem - zaznaczył Gowin. Jak wskazał, "teoretycznie PiS i SP mogą przegłosować takie rozwiązanie np. z Lewicą".

Jarosław Gowin o "Stop pedofilii" i Anji Rubik pod Sejmem

Jarosław Gowin zabrał też głos ws. kontrowersyjnego projektu "Stop pedofilii" i protestu pod Sejmem m.in. z udziałem Anji Rubik. - W programie Porozumienia i całej koalicji jest zasada, że projekty obywatelskie kierujemy do drugiego czytania. I ja, i Jarosław Kaczyński, głosowaliśmy za skierowaniem do komisji projektu radykalnie liberalizującego przepisy antyaborcyjne, za co do dziś jesteśmy piętnowani przez część środowisk mocno konserwatywnych - mówił wicepremier w programie "Tłit".

d2dqa68

Odnosząc się do protestu z udziałem Anji Rubik, dodał: "Proszę wybaczyć, mam inne autorytety niż pani Rubik. Ale na tym polega demokratyczny spór, że może protestować pod Sejmem, podczas gdy inni mogą przygotować projekt, który z definicji powinien trafić do komisji. Dlatego za nim zagłosowałem, co nie oznacza, że na końcu będę gotów te rozwiązania poprzeć".

Jarosław Gowin odpowiada na przytyk Patryka Jakiego

Minister nauki i szkolnictwa wyższego odpowiedział też na przytyk ze strony Patryka Jakiego. Europoseł PiS stwierdził, że świat wartości kształtują m.in. "lewicowe uniwersytety". Co na to minister nauki i szkolnictwa wyższego? - Niech każdy reformuje państwo tymi instrumentami, które uważa za najwłaściwsze. Ja za takie uważam skalpel chirurgiczny, a nie maczugę. Po drugie, uczelnie są i będą autonomiczne - będą lewicowe i prawicowe. Nie może być nierównego traktowania - komentował w programie "Tłit".

- Język, który zaproponował pan europoseł, jest mi obcy. Ale załóżmy, że jest uczelnia "lewicowa". Tam są też uczeni i studenci o poglądach konserwatywnych. Oni muszą mieć prawo do swoich poglądów. I odwrotnie. Moją rolą jest dać uczelniom 100-procentową gwarancję autonomii - dodał.

d2dqa68

Leszek Balcerowicz odpowiada Beacie Szydło

Drugi gość Marka Kacprzaka Leszek Balcerowicz, skomentował m.in. wyniki wyborów 2019 i zamieszanie wokół Senatu. Beata Szydło stwierdziła, że powinna być w nim "wola porozumienia ze wszystkimi". Co na to Balcerowicz? - Po tym wszystkim, co PiS robi Polsce, jest to szyderstwo. Nie wiem, czy świadome czy nie. Demokracja to otwarta, legalna konkurencja o władzę w państwie. Może być uczciwa lub nie. PiS by nie wygrał, gdyby na szeroką i brutalną skalę nie stosował nieuczciwej konkurencji w postaci używania wszystkiego, co państwowe, dla celów partyjnych, na czele z TVP i spółkami państwowymi. To było jak doping. Dyskwalifikacje muszą zrobić obywatele i myślę, że w niedalekiej przyszłości jest to możliwe. To, co zrobiło PiS, jest moralnie skandaliczne - mówił w programie "Tłit".

d2dqa68

Podziel się opinią

Share

d2dqa68

d2dqa68
Więcej tematów