PolskaWyniki sondażu przed prawyborami we Wrześni

Wyniki sondażu przed prawyborami we Wrześni

Uczciwość, kompetencja, czyli znajomość
języków obcych i wykształcenie, oraz dbałość o interesy narodowe -
to cechy, jakie powinien posiadać polski deputowany w Parlamencie
Europejskim. Tak zgodnie uznali we Wrześni uczestnicy sondażu
przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii i Rynku PENTOR -
Poznań. 23 maja we Wrześni odbędą się prawybory do PE.

Sondaż, dotyczący frekwencji wyborczej i wiedzy na temat Parlamentu Europejskiego oraz organizacji prawyborów do PE, PENTOR przeprowadził dwa tygodnie przed prawyborami na próbie 308 uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta i wsi z terenu gminy Września.

Jak poinformował prezes poznańskiego Instytutu Rafał Janowicz, z zebranych opinii wynika, że prawie co trzeci z badanych uważa, iż polski eurodeputowany - a tym samym kandydat na tę funkcję - powinien być przede wszystkim uczciwy (32,1%), co piąty chciałby, aby był wykształcony (20,1%), a 14% jako niezbędną cechę wymieniło kompetencję. Oprócz ogólnego wykształcenia poseł powinien znać języki obce (11,4%).

Spośród cech, jakimi powinien odznaczać się polski europarlamentarzysta, badani najwyżej ocenili "wywiązywanie się z powierzonych obowiązków". Za bardzo istotne uznali też znajomość języków obcych, łatwość wysławiania się oraz znajomość prawa.

Prawie połowa badanych chciałaby, aby poseł w PE przede wszystkim reprezentował interesy Polski w Europie (48,1%), dobrze i godnie ją reprezentował (12,7%) oraz promował nasz kraj (5,2%). Z sondażu poznańskiego Instytutu wynika, że 52% mieszkańców miasta i gminy Września słyszało o idei prawyborów, a 75% zadeklarowało, że w niedzielę zamierza wziąć w nich udział.

"Biorąc pod uwagę doświadczenia dotyczące frekwencji w eurowyborach w innych krajach UE, należy deklaracje tak wysokiej frekwencji upatrywać raczej w 'lokalnym patriotyzmie' i chęci, aby miasto wypadło dobrze oraz w chęci wzięcia udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu" - ocenił Janowicz.

Organizację europrawyborów we Wrześni 79% badanych uznało za dobry pomysł, a tylko 4,5% jako jednoznacznie zły. Wśród zdecydowanych przeciwników tej imprezy dominują przeciwnicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

W mieście i gminie Września uprawnionych do głosowania jest ponad 34 tys. mieszkańców. W dniu prawyborów, w niedzielę 23 maja, od godz. 8.00 do 18.00 będą dla nich czynne lokale wyborcze w 26 obwodach. Udział we wrzesińskich prawyborach, organizowanych przez miejscowy samorząd, bierze 15 komitetów wyborczych, które wystawiają swoich kandydatów do PE w okręgu nr 7, obejmującym Wielkopolskę.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)