Wymieniamy się doświadczeniami, uczymy się nawzajem – ponadnarodowa współpraca w projektach społecznych

Współpraca ponadnarodowa to proces, w którym podmioty z różnych krajów podejmują wspólne działania, aby osiągnąć ustalone cele. Ponadnarodowe partnerstwo daje lepszy dostęp do informacji. Np. o nowoczesnych usługach społecznych, które sprawdzają się w innych krajach. Dzięki pieniądzom z Unii można je lepiej poznać i dostosować do polskiej specyfiki. Działania ponadnarodowe przekraczają granice państw i angażują partnerów z wielu krajów, aby wymieniać wiedzę, doświadczenia oraz zasoby.

Współpraca ponadnarodowa przy projektach
Współpraca ponadnarodowa przy projektach
Źródło zdjęć: © Pixabay

Współpraca społeczna w sprawdzonym schemacie

Społeczne projekty ponadnarodowe mają swój wypracowany schemat.

Obraz
© WP

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

W pierwszym kroku można poznać, jak działa rozwiązanie w innym kraju. Jednak nie każdy pomysł można skopiować w całości. Dlatego w drugim kroku należy dostosować go do polskich warunków (np. przepisów i zwyczajów). Trzeci krok to przetestowanie w realnych warunkach. Dzięki temu można sprawdzić założenia i dostosować je tak, aby rozwiązanie można było zastosować w szerszej skali.

Produkty dla seniorów

Organizacje pozarządowe i uczelnie znalazły się na liście projektów w konkursie współpracy ponadnarodowej w 2024 r. Organizatorem naborów z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) jest Centrum Projektów Europejskich (CPE). Tematem tego naboru były usług dla osób starszych. Takie, które wspierają ich w codziennym funkcjonowaniu oraz na rynku pracy.

Wśród zaproponowanych w konkursie rozwiązań znalazły się m.in. usługi społeczne z Finlandii dla seniorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"

Najbliższy nabory

W 2025 r. CPE planuje kolejny konkurs na współpracę ponadnarodową. Wybierze w nim instytucje, które będą udzielać grantów na poszerzanie już dofinansowanych projektów z FERS o element ponadnarodowy.

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)