Trwa ładowanie...
d3layqh

Wyjście z Unii Europejskiej nie rozwiąże problemów W. Brytanii z imigracją - ocenia "FT"

W imigracyjnej debacie w Wielkiej Brytanii, przeinaczanej przez mgliste obietnice polityków i złe rozwiązania, trzeba przywrócić rozsądek i pozbyć się złudzenia, że wyjście z UE rozwiąże problemy tego kraju z imigracją - pisze "Financial Times".
Share
Wyjście z Unii Europejskiej nie rozwiąże problemów W. Brytanii z imigracją - ocenia "FT"
Źródło: AFP, Fot: Andrew Cowie
d3layqh

Przybywa dowodów na to, że imigracja jest dla Wielkiej Brytanii korzystna, a mimo to w kolejnych sondażach większość społeczeństwa wskazuje tę kwestię jako główny powód do niepokoju. W grupie "zaniepokojonych" są zwolennicy eurosceptycznej i antyimigracyjnej partii UKIP, której rosnące szybko notowania grożą wywróceniem obecnej sceny politycznej do góry nogami.

W odpowiedzi premier David Cameron ma domagać się ograniczenia unijnej swobody przemieszczania się ludności. Zdaniem "FT" taka strategia polityczna jest skazana na niepowodzenie, bo atakuje "jedną z elementarnych zasad UE, której nie można porzucić tylko po to, by zapobiec odejściu jednego agresywnego państwa".

Cameron ma rację, nie ignorując związanych z imigracją obaw Brytyjczyków - podkreśla dziennik w komentarzu redakcyjnym. "Imigracja na tak dużą skalę zmienia strukturę gospodarki, stanowi obciążenie dla usług publicznych i zmienia charakter kraju" - dodaje.

d3layqh

Złożony problem emigracji

Temat imigracji budzi różne obawy - m.in. przed wzrostem przestępczości, utrudnionym dostępem do pracy czy utratą narodowej tożsamości - które wymagają zróżnicowanych odpowiedzi.

"Nastawienie wyborców jest inne w zależności od tego, czy chodzi o zagranicznych studentów, biznesmenów tymczasowo przeniesionych do kraju przez swoją firmę, członków złączonych rodzin czy azylantów, a przecież wszystkie te osoby wkładane są do jednego worka z nazwą 'imigranci'. Uzasadnione lęki i ogólne nieporozumienia mieszają się często w jedną wielką pretensję" - przypomina "FT".

Dlatego też zdaniem gazety politycy powinni osobno zająć się różnymi aspektami imigracji, jeśli jest to uzasadnione, a w pozostałych przypadkach trzymać się dostępnych danych i powstrzymywać się od dawania obietnic bez pokrycia - podkreśla "Financial Times".

d3layqh

Podziel się opinią

Share
d3layqh
d3layqh
Więcej tematów