Wydawcy wstrzymali się z podpisaniem porozumienia ws. cen podręczników
Wydawcy podręczników szkolnych wstrzymali się
z podpisaniem porozumienia w sprawie obniżki cen podręczników,
wypracowanego wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki - poinformował
na konferencji prasowej przewodniczący Sekcji Wydawców
Edukacyjnych Polskiej Izby Książki, dr Piotr Marciszuk.
03.03.2006 | aktual.: 03.03.2006 14:59
Przyczyną odłożenia podpisania dokumentu, którego treść - jak podkreśla Marciszuk - "w 99% odpowiada wydawcom", jest jeden zapis dodany przez MEiN 1 marca. Punkt ten określa przewidywaną obniżkę cen podręczników na "średnio o ok. 25%". Wydawcy stoją na stanowisku, że wysokości tej obniżki nie da się dziś dokładnie przewidzieć.
Nie można obliczyć o ile spadną ceny podręczników - zwłaszcza, że chodzi o łączną obniżkę zarówno na rynku podręczników nowych, jak i używanych - sprzedawanych bardzo tanio między uczniami, ale też po wyższych cenach na straganach i przez pośredników. Tych cen nie da się przewidzieć - tłumaczył Marciszuk.
Według wydawców, rynek wtórny (książek używanych) stanowi w Polsce aż 50% całego rynku podręczników.
Wydawcy zwrócili też uwagę, że o obniżce cen będzie decydowała konkurencja między dostawcami i księgarzami, którzy będą zabiegać o zbiorowe zamówienia ze szkół. Ceny zweryfikuje rynek i "życie", nie można ich teraz oszacować - dodał Marciszuk.
Wydawcy obawiają się, że kontrowersyjny zapis ma charakter "politycznego hasła" i chcą aby MEiN usunął go z dokumentu. Jak podkreślił Marciszuk, wydawcy wciąż "optymistycznie podchodzą do dalszych rozmów z MEiN" i mają nadzieję, że jest to tylko "drobna różnica zdań".
MEiN uważa treść dokumentu na satysfakcjonujący kompromis. Ich zdaniem również wydawcy nie powinni mieć żadnych zastrzeżeń.
Wypracowany w toku obrad zespołu negocjacyjnego kompromis jest korzystny dla tych, którzy korzystają z podręczników, ale w żaden sposób nie narusza interesów wydawców - powiedział natomiast wiceminister edukacji Jarosław Zieliński podczas piątkowej konferencji prasowej w ministerstwie.
Niektóre ustalenia zespołu ds. podręczników zostały wykorzystane przez ministerstwo edukacji przy tworzeniu projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, który został ogłoszony w piątek.
Dokument, który ma spowodować obniżkę cen podręczników szkolnych, opracowała 6-osobowa komisja, w skład której weszli pracownicy MEiN oraz przedstawiciele wydawców.
Porozumienie dąży do lepszej organizacji rynku dystrybucji podręczników. Przewiduje też m.in., że szkoły będą samodzielnie organizować kiermasze używanych podręczników, a dyrektorzy szkół składać zbiorowe zamówienia na nowe książki. Wybór podręcznika należałby do nauczyciela, ale musiałby on swoją decyzję uzasadnić na radzie pedagogicznej.