Trwa ładowanie...
09-05-2014 12:04

Wydarzenia na Ukrainie a poczucie zagrożenia w Europie Środkowo-Wschodniej. Sondaż CBOS

Wydarzenia na Ukrainie budzą obawy znacznej części mieszkańców Europy
Środkowo-Wschodniej. Najsilniejsze obawy o bezpieczeństwo kraju notowane są w Polsce i na Słowacji - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Badanie zostało przeprowadzone w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Wydarzenia na Ukrainie a poczucie zagrożenia w Europie Środkowo-Wschodniej. Sondaż CBOSŹródło: AFP
d41sx8d
d41sx8d

Mieszkańcy poszczególnych krajów inaczej oceniają stopień zagrożenia w kontekście wydarzeń na Ukrainie. W Polsce i na Słowacji większość mieszkańców uważa, że istnieje zagrożenie dla ich bezpieczeństwa (odpowiednio: 61 proc. i 57 proc.). Przeciwnego zdania jest co trzeci Polak (33 proc.) i Słowak (34 proc.). O bezpieczeństwo swoich krajów obawia się także około połowy Czechów i Węgrów (50 proc. i 48 proc.), ale ponad dwie piąte nie dostrzega zagrożenia (odpowiednio: 44 proc. i 45 proc.).

W kontekście sytuacji na Ukrainie badani byli pytani m.in. o obawy przed działaniami Federacji Rosyjskiej. Najsilniejsze są one w Polsce. Ponad trzy piąte Polaków (62 proc.) uważa, że w najbliższej przyszłości Rosja będzie dążyć do odzyskania wpływów w naszej części Europy. Węgrzy są podzieleni w opiniach na ten temat. Około dwóch piątych z nich (41 proc.) sądzi, że Rosja będzie próbowała odzyskać kontrolę nad naszą częścią Europy, ale mniej więcej tyle samo (40 proc.) jest przeciwnego zdania. Wśród Słowaków obawy przed imperialistycznymi dążeniami Rosji są najrzadsze. Jedynie co czwarty (27 proc.) uważa, że działania w tym kierunku będą miały miejsce, natomiast ponad połowa (51 proc.) nie dostrzega takiego zagrożenia.

Najsilniejsze obawy o bezpieczeństwo kraju notowane są w Polsce i na Słowacji, zarazem jednak na Słowacji obawy przed imperialistycznymi dążeniami Moskwy są najrzadsze. Z kolei Czesi myślą o kryzysie ukraińskim częściej w kontekście europejskim niż w kontekście zagrożenia dla własnego kraju. Ponadto nie chcą, aby Czechy zaangażowały się w konflikt ukraiński. Tymczasem w Polsce ponad połowa badanych popiera zaangażowanie polskiego rządu w rozwiązanie problemów Ukrainy.

Najniższe poczucie zagrożenia notowane jest na Węgrzech, choć także tam niemal tyle samo osób obawia się negatywnego wpływu wydarzeń ukraińskich, co twierdzi, że nie zagrażają one ich bezpieczeństwu. Z drugiej strony zauważalny jest ambiwalentny stosunek Węgrów do Rosji, na co mogły mieć wpływ zarówno doświadczenia historyczne, jak i ostatnie decyzje rządu węgierskiego ws. współpracy z Rosją w dziedzinie energetyki.

d41sx8d

W Polsce i Czechach badani byli pytani o zainteresowanie sytuacją na Ukrainie, a także o to, kto powinien zaangażować się - jakie państwa, organizacje - w rozwiązanie tego konfliktu. O ile Polacy obserwują wydarzenia za naszą wschodnią granicą w zdecydowanej większości (85 proc.), o tyle Czesi interesują się nimi wyraźnie rzadziej (53 proc.).

W Polsce silne jest także poparcie dla zaangażowania się organizacji ponadnarodowych oraz niektórych państw w rozwiązanie kryzysu ukraińskiego, natomiast w Czechach jest ono zdecydowanie słabsze. ONZ wskazało 75 proc. Polaków i 53 proc. Czechów. Ponadto o ile większość Polaków (78 proc.) uważa, że UE powinna angażować się w rozwiązywanie obecnych problemów Ukrainy, o tyle wśród Czechów odsetek takich wskazań jest o połowę mniejszy (38 proc).

Polacy i Czesi różnie oceniają też korzyści z włączenia się w ten proces Rosji i USA. W Polsce znacznie częstsze jest poparcie dla zaangażowania się Stanów Zjednoczonych (57 proc.) niż Rosji (34 proc.), natomiast w Czechach – nieco częstsze dla zaangażowania się Rosji (28 proc.) niż Stanów Zjednoczonych (22 proc.). Zdecydowanie odmienny jest także stosunek do włączenia się Polski i Czech w rozwiązywanie problemów Ukrainy. Ponad połowa Polaków (53 proc.) popiera polskie zaangażowanie, ale tylko co dziewiąty Czech (11 proc.) chciałby, aby jego kraj włączył się w te działania.

Wydarzenia na Ukrainie jako zagrażające bezpieczeństwu w skali światowej najczęściej postrzegają Czesi (61 proc.). Tak samo myśli o nich niemal połowa Słowaków (49 proc.) i około dwóch piątych Polaków i Węgrów (po 42 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w dniach 3-9 kwietnia 2014 r. na liczącej 1028 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Sondaż na Słowacji (FOCUS) zrealizowano w dniach 1-8 kwietnia 2014 r., badanie na Węgrzech (TÁRKI) 10-16 kwietnia 2014 r., a w Czechach (CVVM Sociological Institute) 7-14 kwietnia br.

d41sx8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41sx8d
Więcej tematów