Wyciek danych z RCB. Szukają nowego pracownika
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa szuka pracownika. To właśnie z tej instytucji wyciekły ważne dane. Eksperci ze specjalistycznego portalu jednak nie mają dobrego zdania o ofercie pracy w centrum i nie pozostawiają na niej przysłowiowej suchej nitki.
Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa poszukuje kandydata na stanowisko: Informatyk w Biurze Logistyki i Finansów, Wydział Informatyki i Łączności. Taka oferta pojawiła się na portalu praca.pl.
Warto przypomnieć, że za wielki wyciek danych z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, jak podały WP Wiadomości, odpowiadał pracownik tej instytucji.
- Płace w administracji państwowej dla informatyków są na tyle niskie, że nie mamy szans, żeby konkurować o specjalistów tej branży z sektorem prywatnym - przyznał płk Konrad Korpowski, szef RCB.
Zobacz także: "To jest absurd!". Włodzimierz Czarzasty o oświadczeniu Kaczyńskiego
W ofercie dyrektor proponuje pensję w wysokości 6000 - 6400 złotych brutto.
Jakie więc będzie pełnił obowiązki nowy pracownik? Jest ich sporo, bo w ofercie można znaleźć aż 19 punktów. Pierwsze z nich to:
- rozwijanie, testowanie, utrzymanie i tworzenie nowego oprogramowania,
- tworzenie innowacyjnych portali, aplikacji webowych,
- obsługa wewnętrznych i zewnętrznych stron internetowych,
- administracja programami: kadrowo-płacowym, budżetowym, środki trwałe, (zarządzanie użytkownikami, zarządzanie zabezpieczeniami),
- zarządzanie podpisami cyfrowymi.
Nowo zatrudniony pracownik centrum bezpieczeństwa będzie także odpowiedzialny za szkolenia… nowych pracowników.
Jeśli chodzi o wykształcenie, to preferowane jest techniczne o kierunku informatyka, cybernetyka, elektronika, telekomunikacja, bezpieczeństwo systemów informatycznych (cyberbezpieczeństwo), techniki informacyjne.
W ofercie podano też wymagania pracy w RCB:
- wykształcenie: minimum średnie - preferowane techniczne,
- znajomość technologii webowych JavaScript, HTML, CSS, WordPress,
- znajomość XML, JSON,
- podstawowa znajomość relacyjnych baz danych (Microsoft SQL Server),
- dobra znajomość narzędzi Google Analytics, Webmaster Tools,
- język angielski na poziomie pozwalającym na zrozumienie dokumentacji technicznej,
- znajomość MS IIS,
- obywatelstwo polskie,
- umiejętność obsługi komputera (Microsoft Word, Excel, Outlook, przeglądarki internetowe),
- posiadanie poświadczenia bezpieczeństwa uprawniającego do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą minimum ,,tajne” lub zgoda na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego,
- umiejętność pracy w zespole;
- komunikatywność i dyspozycyjność;
- odporność na stres.
Podano także warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań. To m.in. stanowisko pracy zlokalizowane w pokojach biurowych; podstawowe wyposażenie na stanowisku to zestaw komputerowy z oprogramowaniem, obsługa komputera powyżej 4 godzin na dobę; czas pracy podstawowy wymiar czasu pracy (8 godz.).
Eksperci nie kryją rozczarowania ofertą RCB
- Nawet jeżeli troszkę na siłę próbowaliśmy pozostać pozytywnie nastawieni, ostatecznie można poczuć się, delikatnie mówiąc, rozczarowanym. Przedstawione obowiązki można podzielić przynajmniej na kilka różnych stanowisk, które powinny być lepiej opłacane. No, ale przecież wszystko może ogarnąć jeden informatyk – komentują autorzy na łamach portalu benchmark.pl.
I dodają: "Bardzo przykre jest to, że tego rodzaju oferta wyszła z jednostki rządowej zajmującej się sprawami bezpieczeństwa. W takich miejscach wręcz obowiązkowo powinni być zatrudniani profesjonaliści, a powyższa oferta nie zachęci ich do kandydowania ".