Trwa ładowanie...

Wyciek danych Europolu ze śledztw ws. terrorystów

• Dokumenty dotyczą ok. 50 postępowań
• Są na nich nazwiska i numery telefonów podejrzanych
• Informację potwierdził dyrektor Europolu

Wyciek danych Europolu ze śledztw ws. terrorystówŹródło: fotolia, fot: Niko Endres
d1pt329
d1pt329

Zebrane przez unijną agencję policyjną Europol dane z ok. 50 śledztw dotyczących grup terrorystycznych zostały przypadkowo udostępnione w sieci bez zabezpieczenia żadnym hasłem. Informację ujawnił holenderski program telewizyjny Zembla, powołując się na dyrektora agencji Wila van Gemerta.

Winnym wycieku jest były pracownik Europolu, który wbrew przepisom zabrał materiały na nośniku elektronicznym do domu. Prawdopodobnie ktoś wykradł dane z jego komputera i przekazał dziennikarzom.

Ponad 700 stron dokumentów zawiera m.in. nazwiska i numery telefonów podejrzanych.

Wil van Gemert uważa, że materiałów nie widział nikt oprócz osób pracujących przy holenderskim programie telewizyjnym.

Holenderska europosłanka zajmująca się ochroną danych Sophie in't Veld zapowiedziała, że będzie domagać się wyjaśnień od przedstawicieli Komisji Europejskiej i szefa Europolu. Mają oni być wezwani na posiedzenie parlamentarnej komisji.

PAP, IAR, REUTERS/A. Jastrzębski

d1pt329
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pt329
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj