Trwa ładowanie...

Wybuch samochodu pułapki przed posterunkiem policji we wschodniej Turcji

• W środę wieczorem doszło do wybuchu samochodu-pułapki przed komisariatem policji w prowincji Van w pobliżu granicy z Iranem - podała telewizyjna agencja informacyjna Dogan

• Nie ma żadnych doniesień o ofiarach i rannych

• Nikt nie przyznał się do zamachu

Share
Wybuch samochodu pułapki przed posterunkiem policji we wschodniej Turcji
Źródło: PAP/EPA, Fot: Marius Becker
d1717gc

Agencja zaznaczyła, że z posterunkiem policji, gdzie doszło do wybuchu, połączone są policyjne koszary.

Do eksplozji doszło na południowym wschodzie Turcji, w prowincji, gdzie dominuje ludność kurdyjska. Nie można wykluczyć, że za zamachem stoją rebelianci z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - zauważa agencja Reutera. W ciągu ostatnich 2,5 roku dochodziło tam do wielu ataków na tureckie posterunki policji, które przeprowadziła PKK - dodaje.

d1717gc

W poniedziałek doszło do eksplozji samochodu-pułapki niedaleko miasta Diyarbakir również w południowo-wschodniej części kraju. W zamachu zginęło sześć osób, a 25 odniosło rannych.

Odpowiedzialnością za ten zamach Ankara obarczyła rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Wśród zabitych byli policjanci, cywil i dziecko.

Do ataku doszło w rocznicę wybuchu powstania PKK przeciwko Turcji. 15 sierpnia 1984 roku przeprowadzono w tym samym czasie zamachy w miastach Eruh i Semdinli, których celem były tureckie siły bezpieczeństwa.

Po załamaniu się rozejmu z rebeliantami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w lipcu zeszłego roku w zamachach i walkach na południowym wschodnie kraju zginęło około 400 żołnierzy i policjantów oraz kilka tysięcy bojowników; według opozycji śmierć poniosło też od 500 do 1000 cywilów.

d1717gc

PKK domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji. Od 1984 roku konflikt kurdyjsko-turecki kosztował życie ponad 40 tys. osób, głównie rebeliantów.

Zobacz także: 13 osób nie żyje po dwóch atakach w Turcji

d1717gc

Podziel się opinią

Share
d1717gc
d1717gc
Więcej tematów