ŚwiatWybuch samochodu pułapki przed posterunkiem policji we wschodniej Turcji

Wybuch samochodu pułapki przed posterunkiem policji we wschodniej Turcji

• W środę wieczorem doszło do wybuchu samochodu-pułapki przed komisariatem policji w prowincji Van w pobliżu granicy z Iranem - podała telewizyjna agencja informacyjna Dogan

• Nie ma żadnych doniesień o ofiarach i rannych

• Nikt nie przyznał się do zamachu

Wybuch samochodu pułapki przed posterunkiem policji we wschodniej Turcji
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Marius Becker

18.08.2016 00:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Agencja zaznaczyła, że z posterunkiem policji, gdzie doszło do wybuchu, połączone są policyjne koszary.

Do eksplozji doszło na południowym wschodzie Turcji, w prowincji, gdzie dominuje ludność kurdyjska. Nie można wykluczyć, że za zamachem stoją rebelianci z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) - zauważa agencja Reutera. W ciągu ostatnich 2,5 roku dochodziło tam do wielu ataków na tureckie posterunki policji, które przeprowadziła PKK - dodaje.

W poniedziałek doszło do eksplozji samochodu-pułapki niedaleko miasta Diyarbakir również w południowo-wschodniej części kraju. W zamachu zginęło sześć osób, a 25 odniosło rannych.

Odpowiedzialnością za ten zamach Ankara obarczyła rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Wśród zabitych byli policjanci, cywil i dziecko.

Do ataku doszło w rocznicę wybuchu powstania PKK przeciwko Turcji. 15 sierpnia 1984 roku przeprowadzono w tym samym czasie zamachy w miastach Eruh i Semdinli, których celem były tureckie siły bezpieczeństwa.

Po załamaniu się rozejmu z rebeliantami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) w lipcu zeszłego roku w zamachach i walkach na południowym wschodnie kraju zginęło około 400 żołnierzy i policjantów oraz kilka tysięcy bojowników; według opozycji śmierć poniosło też od 500 do 1000 cywilów.

PKK domaga się większej autonomii dla Kurdów w Turcji. Od 1984 roku konflikt kurdyjsko-turecki kosztował życie ponad 40 tys. osób, głównie rebeliantów.

Zobacz także: 13 osób nie żyje po dwóch atakach w Turcji

Źródło artykułu:PAP
terroryzmbombamuzułmanie
Komentarze (7)