Trwa ładowanie...
d9d306v

Wybrał go prezes, ale on się męczy. Doniesienia o dymisji Mariusza Błaszczaka

Z doniesień medialnych wynika, że strój ministra obrony narodowej mocno uwiera Mariusza Błaszczaka. Podobno nie chciał tej funkcji od początku, ale nie mógł odmówić prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. On też, ma decydować o zakończeniu "katuszy" szefa resortu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na stanowisku szefa MON Antoniego Macierewicza zastąpił Mariusz Błaszczak
Na stanowisku szefa MON Antoniego Macierewicza zastąpił Mariusz Błaszczak (PAP, Fot: Marcin Obara)
d9d306v

Według doniesień medialnych politycy PiS szykują się do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Padają konkretne nazwiska. Według nieoficjalnych informacji marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - który miałby być jedną z osób, które wkroczą do europejskiej polityki - zastąpi Mariusz Błaszczak. Inne plotki głoszą, że szef MON ma stanąć naczelne Najwyższej Izby Kontroli. Ale właściwie dlaczego szef resortu obrony miałby zmieniać pracę?

Jak podaje "Newsweek", "przygotowanie do zmiany władzy w MON już się zaczęło". - Błaszczak coraz gorzej radzi sobie w resorcie. (...) Jego i jego ekipę traktuje się jako coś przejściowego. Widać, że Błaszczak nie polubił wojska. Nie ma w nim żadnego zapału - czytamy w tygodniku.

Podobno Błaszczak rozważał odejście z resortu, ale prezydent i BBN przekonywali go, że to przedwczesna decyzja. Mieli go zatrzymywać, bo rzekomo zdecydowanie lepiej pracuje im się z obecnym szefem MON niż z jego poprzednikiem Antonim Macierewiczem. Błaszczak jest bezkonfliktowy i woli stabilizację. Macierewicz z kolei, według pracowników MON cytowanych anonimowo przez gazetę, fundował im "szaleństwo".

d9d306v

Minister ma podcinane skrzydła

Zadowolenie jednak szybko minęło. Jak twierdzi gazeta, podwładni Błaszczaka przestali rozumieć, o co mu chodzi i zauważyli, że minister zupełnie nie zna się na wojsku i nie chce go poznać. W rozmowie z "Newsweekiem" wysokiej rangi oficer, który od niedawna jest w rezerwie, ocenił: - Macierewicz budził obawy, Błaszczak raczej uśmieszki. Wojsko to jest hierarchia. Tymczasem Błaszczak nie miał nawet dość sił, żeby zainstalować się w siedzibie MON przy ul. Klonowej.

Przypomnijmy, że zajmował ją Macierewicz dość długo po tym, jak nie był już ministrem.

d9d306v

- Skoro taki mocny zawodnik jak Antoni Macierewicz poleciał na pysk, to jakie znaczenie ma taka "galareta", czyli obecny minister! - twierdzi źródło bliskie ministerstwu, które cytuje anonimowo "Newsweek".

Zobacz także: Burza po słowach Macierewicza. Cezary Tomczyk: temu panu blisko do absurdu

Według tygodnika, nie dość, że Błaszczak od początku nie był przekonany do funkcji szefa MON, to w trakcie jej pełnienia otrzymuje "ciosy", które zniechęcają go jeszcze bardziej. Po pierwsze chciał podporządkować dumę Macierewicza, czyli Wojska Obrony Terytorialnej Sztabowi Generalnemu, ale plan spalił na panewce przez protesty lobby posłów kojarzonych z byłym szefem MON i Radiem Maryja. Po drugie, premier zablokował plan, którym Błaszczak zdążył już się w mediach pochwalić. Chodzi o zakup fregat Adelaide w Australii.

d9d306v

- Po akcji Adelaida oko Morawieckiego spoczęło na MON. Uznał, że Błaszczak chyba sobie nie radzi. Zaczął rozważać dymisję. Do fotela w MON przebiera nogami Michał Dworczyk - stwierdził w rozmowie z "Newsweekiem" polityk PiS. Szef Kancelarii Rady Ministrów pracował z Macierewiczem, więc wojsko nie jest mu obce.

Po doniesieniach tygodnika sam Dworczyk w Radiu Zet podkreślił, że informacje o dymisji Błaszczaka "to akcja wrzutkowa opozycji, mająca na celu skłócenie PiS". - Ale my się nie damy. Minister świetnie wykonuje swoje obowiązki - zadeklarował.

O przyszłości Błaszczaka napisał też "Wprost". Jak czytamy, "premier najchętniej pozbawiłby go wpływu na możliwość wydawania jakichkolwiek środków w obszarze obronności". Gazeta donosi też, że do dymisji może dojść nawet we wrześniu. W kontekście przejęcia po ministrze resortu pada nazwisko Michała Jacha. To szef sejmowej komisji obrony narodowej, zawodowy wojskowy, major w stanie spoczynku i bliski współpracownik Joachima Brudzińskiego".

Źródło: "Newsweek"/"Wprost"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d9d306v

Podziel się opinią

Share

d9d306v

d9d306v
Więcej tematów