Trwa ładowanie...
ycipk-14eh48
Defence24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wybory w Niemczech. Nowy Bundestag składa się z 630 posłów

Wyłoniony w wyniku wyborów w Niemczech nowy Bundestag składa się z 630 posłów - poinformował federalny komisarz wyborczy. Zwycięskie partie CDU/CSU zdobyły 311 miejsc; do absolutnej większości zabrakło im pięciu mandatów. Po zwycięskich wyborach Angela Merkel jest w Niemczech noszona na rękach. W Polsce ma dwa razy większe poparcie niż Donald Tusk - czytamy w "Rzeczpospolitej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Angela Merkel świętuje zwycięstwo
Angela Merkel świętuje zwycięstwo (PAP/EPA, Fot: Michael Kappeler)
ycipk-14eh48

Styl bezkonfliktowy

Nikt nie ma złudzeń, że to dzięki bezkonfliktowemu stylowi wykonywania władzy Angeli Merkel CDU jest w takim stanie jak obecnie. Merkel jest od lat najpopularniejszym politykiem Niemiec. Obecnie wyprzedza ją tylko prezydent RFN.

Wydawało się jeszcze nie tak dawno, że ewangeliczka, kobieta bezdzietna, w dodatku rozwódka, pasuje do konserwatywnej CDU jak kwiatek do kożucha. Dzisiaj jest w Niemczech noszona na rękach, w Polsce ma dwa razy większe poparcie niż Donald Tusk.

ycipk-14eh48

Ale w Europie bywa zgoła inaczej. 82 proc. Hiszpanów jest przekonanych, że jej strategia wymuszania oszczędności i cięć budżetowych państw zagrożonych doprowadziła ich kraj na dno. Takiego zdania jest też trzy czwarte Greków czy Portugalczyków.

Nowy Bundestag

Największa partia opozycyjna SPD uzyskała 192 mandaty. Zieloni będą mieli w parlamencie 63 miejsca, lewica Die Linke - 64.

Tworzące w Bundestagu jeden klub parlamentarny Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) i działająca na terenie Bawarii Unia Chrześcijańsko-Społeczna (CSU) wygrały wybory z wynikiem 41,5 proc. Uzyskały najlepszy wynik od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku.

ycipk-14eh48

Na SPD zagłosowało 25,7 proc. wyborców, co oznacza nieznaczną poprawę notowań (o 2,7 pkt. proc.) w porównaniu z 2009 rokiem.

Zieloni uzyskali 8,4 proc. głosów - znacznie mniej niż się spodziewali. Lewica Die Linke musiała zadowolić się wynikiem 8,6 proc.

Dotychczasowemu koalicjantowi partii chadeckich, liberalnej FDP, nie udało się przekroczyć progu wyborczego. Z wynikiem 4,8 proc. liberałowie nie dostali się do Bundestagu po raz pierwszy w historii RFN.

Za czarnego konia wyborów obserwatorzy uznali eurosceptyczną Alternatywę dla Niemiec AfD. Istniejące dopiero od kwietnia ugrupowanie nie przekroczyło co prawda progu wyborczego, lecz uzyskało poparcie 4,7 proc. wyborców, co uznano za duży sukces.

ycipk-14eh48

Bundestag składa się właściwie z 598 deputowanych. Jednak ze względu na specyficzną ordynację wyborczą i dysponowanie przez wyborcę dwoma głosami, z których jeden oddaje na konkretnego kandydata w swoim okręgu, a drugi na listę partyjną, skład parlamentu powiększa się o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt mandatów.

Ze względu na brak absolutnej większości partie chadeckie CDU/CSU muszą utworzyć rząd koalicyjny. Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest współpraca z SPD. Teoretycznie możliwa jest też koalicja chadeków z Zielonymi.

- Chodzi o to, by powstał stabilny rząd, zdolny do pracy przez cztery lata - powiedział w poniedziałek rano minister ochrony środowiska Peter Altmaier (CDU) w telewizji ARD.

Gremia kierownicze największych niemieckich partii będą w poniedziałek oceniać wyniki wyborów i omawiać możliwości utworzenia koalicji.

ycipk-14eh48

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-14eh48

ycipk-14eh48
ycipk-14eh48
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów