ŚwiatWybory w Grecji wygrali konserwatyści i lewica. Jaka koalicja?

Wybory w Grecji wygrali konserwatyści i lewica. Jaka koalicja?

Nowa Demokracja (ND) i PASOK - partie, które chcą, by Grecja wywiązała się ze zobowiązań wobec kredytodawców w zamian za pakiet pomocy finansowej - zdobyły prawdopodobnie większość parlamentarną w wyborach - prognozuje greckie MSW.

Wybory w Grecji wygrali konserwatyści i lewica. Jaka koalicja?
Źródło zdjęć: © AFP | Andreas Solaro

17.06.2012 | aktual.: 17.06.2012 22:37

Według prognozy resortu spraw wewnętrznych konserwatywna ND zdobyła 29,5% głosów, a lewicowa SYRIZA - 27,15; socjalistyczny PASOK ma około 12,3% głosów. MSW opera swe szacunki na wynikach z około 12% komisji wyborczych, które przesłano do ministerstwa za pomocą SMS-ów. W poprzednich wyborach, 6 maja, prognozy takie okazały się bardzo trafne - podaje Reuters, zastrzegając, że pozostaje wciąż pewien "margines niepewności" co do rezultatów głosowania.

Jeżeli przewidywania MSW się potwierdzą, ND i PASOK będą miały 161 deputowanych w 300-osobowym parlamencie.

Nowa Demokracja pewna zwycięstwa

Przedstawicielka ND Dora Bakojanis ogłosiła wieczorem, że jej partia odniosła zwycięstwo, a więc "nadeszła godzina utworzenia rządu jedności narodowej i wyjścia z kryzysu".

W greckim systemie wyborczym ugrupowanie, które zajmie pierwsze miejsce w wyborach, uzyskuje bonus w postaci 50 miejsc w parlamencie dodatkowo do tych, które należą mu się na podstawie wyniku procentowego. Zasada ta praktycznie uniemożliwia pozostałym partiom utworzenie rządu bez udziału zwycięzcy.

To najlepszy scenariusz?

Pożyczkodawcy Grecji domagają się, by nowy rząd w Atenach zaakceptował warunki, na jakich kraj zostanie uratowany przed niewypłacalnością; w przeciwnym razie dopływ pieniędzy zostanie odcięty. Dla Grecji oznaczałoby to bankructwo, dla strefy euro poważne problemy, a być może nawet rozpad unii walutowej.

Zwycięstwo Nowej Demokracji i utworzenie koalicji, do której wejdzie PASOK, to według politologów najlepszy scenariusz dla Grecji, choć ryzyko dalszego pogorszenia sytuacji gospodarczej nie zostanie automatycznie zażegnane.

Większość europejskich przywódców nie kryła przed wyborami, że najchętniej widziałaby w roli nowego premiera lidera ND Antonisa Samarasa; komentatorzy polityczni i inwestorzy pokładają największe nadzieje na ustabilizowanie sytuacji politycznej i gospodarczej w Grecji w utworzeniu koalicji partii proreformatorskich.

Trzeba wysłuchać Greków

Nowy rząd będzie musiał wziąć pod uwagę to, że większość Greków konsekwentnie głosowała kilkakrotnie przeciw reformom, choć z drugiej strony prawie trzy czwarte Greków chce pozostać w strefie euro.

Szanse rządu pod przywództwem ND na przetrwanie będą niewielkie, jeśli nie zdoła wynegocjować z przywódcami UE i kredytodawcami pewnych ustępstw, ponieważ Ateny będą musiały liczyć się głosem ulicy.

Jeśli Grecy odniosą wrażenie, że nie wysłuchano ich głosu, a decyzje w sprawie budżetu państwa nie są suwerenne, rządowi grozi "utrata społecznego mandatu" - ostrzegała przed wyborami amerykańska wywiadownia Stratfor.

Z drugiej strony sytuację rządu może utrudnić sztywne stanowisko unijnych przywódców i zapowiadana już niechęć MFW do dalszych kompromisów. Kompromis jest jednak konieczny - podkreślali eksperci przed wyborami - brak zaufania do rządu Grecji może spowodować run na tamtejsze banki, który "zainfekuje" system finansowy w innych krajach,

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)