Wybory - tak, ale najpierw komisja śledcza ds. CBA
Platforma Obywatelska, Samoobrona i SLD popierają pomysł samorozwiązania Sejmu i przedterminowych wyborów parlamentarnych. PSL poprze samorozwiązanie, jeśli wcześniej zostanie zmieniona konstytucja. Sojusz oraz partia Andrzeja Leppera chcę jeszcze w tej kadencji przegłosować powołanie komisji do wyjaśnienia akcji CBA w resorcie rolnictwa. Według Platformy, taka komisja może powstać już następnym Sejmie.
Według Sławomira Nowaka z Platformy Obywatelskiej przedterminowe wybory powinny odbyć się jak najwcześniej. Dlatego PO poprze pomysł PiS, które chce, aby Polacy poszli do urn jesienią. Zdaniem Platformy w obecnej sytuacji najważniejsze jest szybkie odsunięcie rządu Jarosława Kaczyńskiego od władzy i oczyszczenie atmosfery politycznej w kraju.
Sławomir Nowak uważa, że komisja śledcza do zbadania akcji CBA w resorcie rolnictwa, mogłaby zostać powołana w nowej kadencji Sejmu. Wtedy - jak dodał poseł - dzięki zmienionemu układowi sił, będzie można rzetelniej wyjaśnić wszelkie wątpliwości w tej sprawie.
Samoobrona chce przed głosowaniem o samorozwiązaniu Sejmu przegłosować powołanie komisji do wyjaśnienia akcji CBA w resorcie rolnictwa. Rzecznik partii Mateusz Piskorski powiedział, że Polacy idąc do urn muszą wiedzieć, na kogo głosują.
Jak podkreślił rzecznik Samoobrony, ważne, aby Platforma Obywatelska nie była "PiS-em bis" i zrobiła wszystko, aby doszło do powołania komisji śledczej.
Przewodniczący SLD uważa, że przyspieszone wybory są konieczne. Wojciech Olejniczak powiedział, że przed głosowaniem w tej sprawie partie opozycyjne muszą ustalić szczegóły powstania komisji śledczej do spraw prowokacji CBA.
Według Sojuszu głosowanie w sprawie rozwiązania Sejmu powinno zostać przeprowadzone między 4 a 6 września. Wojciech Olejniczak powiedział, że do tego czasu SLD chce poznać deklarację Platformy Obywatelskiej co do komisji śledczej.
Przewodniczący SLD podkreślił, że komisja powinna powstać jak najszybciej - jeszcze w tej kadencji Sejmu. Zdaniem Wojciecha Olejniczaka, posłowie powinni przesłuchać głównych podejrzanych w tej sprawie: Andrzeja Leppera, Janusza Kaczmarka, a także ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, którego szef Samoobrony wskazał jako źródło przecieku na temat akcji CBA w resorcie rolnictwa.
Polskie Stronnictwo Ludowe jest gotowe poprzeć wcześniejsze wybory, jeśli zostanie zmieniona Konstytucja i ordynacja wyborcza. Zdaniem Marka Sawickiego z PSL społeczeństwo nie może funkcjonować w atmosferze polityki wojny, prowokacji i szantażu, którą - według posła - narzuca Prawo i Sprawiedliwość.
Marek Sawicki zastrzegł jednak, że nowe wybory nie mogą odbyć się według starej ordynacji wyborczej. Podkreślił, że zarówno Konstytucja, jak i ordynacja wyborcza powinny zostać zmienione w taki sposób, aby w Sejmie nie mogli zasiadać przestępcy. Marek Sawicki powiedział, że dlatego też, jeśli Konstytucja nie zostanie zmieniona, wówczas PSL zastanowi się, czy zagłosuje za samorozwiązaniem Sejmu.