Wybory samorządowe 2024. Kiedy organizowana jest II tura głosowania?
Trwa pierwsza tura wyborów samorządowych. W jej trakcie wyborcy decydują o składzie organów samorządu terytorialnego. Kiedy możliwe jest ponowne głosowanie, a więc II tura wyborów? Wszystko wyjaśniają przepisy Kodeksu wyborczego.
W czasie wyborów samorządowych wyborcy zdecydują o składzie rad gmin, powiatów, miast na prawach powiatu, sejmików województw. W całym kraju wybierani są również wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. W Warszawie ponadto trwa głosowanie na członków rad dzielnic i osiedli. Jeżeli pierwsza tura nie przyniesie rozstrzygnięcia głosowania, zorganizowana zostanie II tura wyborów. Kiedy dokładnie?
II tura wyborów samorządowych. Tylko to głosowanie
Ponowne głosowanie, czyli II tura wyborów samorządowych, jest organizowana w określonych przypadkach. Jak informuje art. 473. Kodeksu wyborczego, "za wybranego na wójta [burmistrza, prezydenta miasta - przyp. red.] uważa się tego kandydata, który w głosowaniu otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żadna z kandydujących osób nie uzyska takiego wyniku, przeprowadzane jest ponowne głosowanie, czyli II tura wyborów samorządowych.
Druga tura wyborów samorządowych 2024. Kiedy?
II tura wyborów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta, odbędzie się dwa tygodnie po pierwszym głosowaniu, tj. 21 kwietnia 2024. Jak informuje art. 473. par. 3 Kodeksu wyborczego, w ponownym głosowaniu wyborcy dokonują wyboru pomiędzy dwoma kandydatami, którzy w I turze wyborów uzyskali najwięcej ważnie oddanych głosów.
"W przypadku gdy więcej niż dwóch kandydatów otrzyma liczbę głosów uprawniającą do udziału w ponownym głosowaniu, o dopuszczeniu kandydata do wyborów w ponownym głosowaniu rozstrzyga większa liczba obwodów głosowania, w których jeden z kandydatów otrzymał większą liczbę głosów, a jeżeli liczba tych obwodów byłaby równa - rozstrzyga losowanie przeprowadzone przez gminną komisję wyborczą. W losowaniu mają prawo uczestniczenia wszyscy kandydaci lub pełnomocnicy wyborczy ich komitetów wyborczych" - informują przepisy Kodeksu wyborczego.
Za wybraną na urząd wójta, prezydenta miasta lub burmistrza w II turze wyborów samorządowych uważa się natomiast tę osobę, która uzyska większą liczbę ważnie oddanych głosów od swojego kontrkandydata lub kontrkandydatki.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski