Trwa ładowanie...
d4bkegh
Portal Samorządowy
wybory samorzadowe

Wybory samorządowe 2018: Zwycięzcy rzadko rządzą samodzielnie

Po wygranych wyborach ci, którzy przejmują władzę, szukają sojuszników, zawierają koalicje. Czasem nader egzotyczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
d4bkegh

Zwłaszcza wtedy, gdy na owe koalicje spogląda się z perspektywy polityki krajowej i partyjnych centrali. Ich konsternacja bywa zresztą całkiem zrozumiała. Bo jak na przykład zarząd prawicowej partii ma potraktować lokalną koalicję swych członków z centrolewicą albo nawet – co też się już zdarzało – z eseldowską lewicą?

Czytaj też: Nie tylko co, ale jak. Jak mówić, by wyborcy nie zrozumieli nas na opak

Tymczasem tam, na dole, w gminach, nawet najdziwniejsze koalicje, jeśli zawiązuje się je wokół koncepcji rozwiązywania lokalnych problemów, są logiczne i zrozumiałe. Czasem jednak i mieszkańcy gminy nie rozumieją co się stało. Na przykład wtedy, gdy sensem zawiązanej koalicji jest tylko zdobycie i utrzymanie władzy, a nie realizacja konkretnych punktów wyborczych programów.

d4bkegh

Prof. Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, dostrzega w różnorodności gminnych konfiguracji partyjnych samą istotę samorządności. Ponieważ ta, postrzegana przez niego jako instrument służący rozliczaniu władzy, musi opierać się na różnorodności właśnie.

A tematem następnej rozmowy o regułach rządzących kampanią wyborczą będzie zjawisko populizmu. Powszechnie wiadomo, że populizm polega na schlebianiu woli i poglądom większości. Ale czym jest w samej swej istocie, czemu służy? Czy jest uprawnioną metodą komunikowania się z wyborcami? Wreszcie, czy na populizm należy odpowiadać populizmem?

– Populizm uderza w to, co w XX wieku najbardziej się na świecie udało – twierdzi prof. Radosław Markowski z Uniwersytetu SWPS. – W demokratyczne instytucje, które nie zależą od woli ludu, a zwłaszcza większości.

d4bkegh

Pogląd wewnętrznie sprzeczny? No właśnie chodzi o to, że wcale nie...

Autor: Zbigniew Konarski

Zobacz także: Tarczyński: Smarzowski obnażył to, kim jest. "Kler" to płytka prowokacja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4bkegh

Podziel się opinią

Share

d4bkegh

d4bkegh
Więcej tematów