Trwa ładowanie...
d1ylyy2

Wybory samorządowe 2018: Rekordowa frekwencja, ale mało młodych wyborców

Choć frekwencja w tegorocznych wyborach samorządowych jest rekordowa (51%, ale może być większa), to głosowało mało osób poniżej 30. roku życia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
głosowanie
głosowanie (Fotolia)
d1ylyy2

Najmniej głosujących było wśród osób młodych, w przedziale wiekowym 18-29 lat. Z tej grupy wiekowej było zaskakująco mało wyborców, bowiem tylko 34,8%. Powodem tego może być m.in. niezałatwienie przez część dokumentów pozwalających głosować poza miejscem zameldowania, np. w miastach, w których studiują. Osoby te też nie wracały do domów rodzinnych na wybory.

Najwięcej głosujących było z grupy wiekowej 40-49 lat. Tutaj zagłosowało aż 64,9% osób. W grupie wiekowej 30-39 lat ponad połowa ludzi brała udział w wyborach samorządowych, zaś w grupach 50-59 lat i 60+ głosowała podobna liczba osób, około 54,5%.

Z sondażu exit poll przygotowanego przez IPSOS wynika, że frekwencja w niedzielnych wyborach wyniosła 51%. Państwowa Komisja Wyborcza oficjalną frekwencję poda razem z oficjalnymi wynikami, ale według cząstkowych wyników frekwencja jest wyższa niż sondażowa - może wynosić prawie 55%. Tak wysokiej frekwencji w wyborach samorządowych po 1989 roku jeszcze nie było.

Frekwencja w poszczególnych grupach wiekowych. TVN 24
Frekwencja w poszczególnych grupach wiekowych.
d1ylyy2

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

d1ylyy2

d1ylyy2
Więcej tematów