Wybory samorządowe 2018. PKW podjęła decyzję ws. kart do głosowania
Około 9 tys. komitetów wyborczych zarejestrowało się przed głosowaniem 21 października. W poniedziałek minął termin zgłoszeń od 12 partii politycznych i komitetów lokalnych. PKW podjęła też decyzję ws. kart wyborczych.
- Łącznie Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 27 komitetów. PKW rejestruje komitety partii, koalicji partyjnych i komitetów wyborczych wyborców, które chcą zgłaszać kandydatów w więcej niż jednym okręgu - mówił na briefingu prasowym sędzia Wojciech Hermeliński, przewodniczący PKW.
W całym kraju komisarze zarejestrowali ok. 9 tys. lokalnych komitetów.
- Podjęliśmy decyzję ws. kart do głosowania. Będzie miała formę płachty, ale nie taką jak miała przed nowelizacją ordynacji - wyjaśniał Hermeliński. Jego zdaniem płachta będzie wygodna dla wyborcy, ułatwi prace komisjom wyborczym i zmniejszy możliwość fałszowania głosów.
- Te karty się znacznie zmniejszyły z uwagi na to, że Kodeks wyborczy zmienił zasadę liczby kandydatów. Kiedyś można było zgłaszać dwa razy tylu, ile było miejsc. Teraz można zgłaszać tylu kandydatów, ile jest miejsc plus dwóch. Karty będą mniejsze, będą miały rozmiar od A4 do A2 - dodał.
Karta wyborcza w formie książki będzie wydawana jedynie w miejscach, gdzie startować będzie więcej niż 20 komitetów.
Zobacz także: Adam Bielan: przypomnijmy, kto zaczął wojnę na billboardy
Dyskusja na temat kształtu i wyglądu kart trwa od ostatnich wyborów samorządowych.
W 2014 r. w wyborach do sejmików wojewódzkich aż 17 proc. głosów było nieważnych (przy ok. 12 proc. podczas wyborów w 2010 i 2006 r.). Jedną ze wskazywanych przyczyn wzrostu liczby głosów nieważnych miał być wygląd książeczki i niejasna instrukcją głosowania.
Zegar wyborczy ruszył
Rejestracja komitetu nie wymaga jeszcze podania nazwisk kandydatów. - Data ma jednak ważne znaczenie przy późniejszym rozliczania się komitetów wyborczych z finansów przeznaczonych na kampanię wyborczą - wyjaśnia w rozmowie z RMF FM Wojciech Dąbrówka z PKW.
Teraz komitety będą mogły zbierać podpisy i rejestrować listy z nazwiskami. PKW czeka na listy do 17 września.
Do 26 września możliwe jest zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wtedy PKW przyzna numery list do sejmików wojewódzkich, a potem powiatów.
Kandydaci na członków obwodowych komisji wyborczych mogą zgłaszać się natomiast do 21 września.
W wyborach samorządowych 2018 r. zdecydujemy, kto będzie zasiadał w radach gminy lub miasta na prawach powiatu, w radzie powiatu, sejmikach wojewódzkich, radach dzielnicy i osiedla. To łącznie niemal 47 tys. miejsc do obsadzenia. Wybierzemy też prawie 2,5 tys. wójtów gmin oraz burmistrzów i prezydentów miast.
Głosowanie odbędzie się 21 października. Drugą turę w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaplanowano z kolei dwa tygodnie później - 4 listopada.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła: 300polityka.pl, RMF FM, polskieradio.pl