Trwa ładowanie...

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować, żeby nasz głos był ważny?

W zależności od tego, gdzie mieszkamy, podczas tegorocznych wyborów samorządowych otrzymamy trzy lub cztery karty do głosowania. Ważne jest, aby pamiętać o najnowszych wytycznych ws. znaku "X".

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować, żeby nasz głos był ważny?Źródło: East News
d4fn3rk
d4fn3rk

Podział jest następujący. Miasta z prawami powiatu otrzymują trzy karty (na kandydatów do rady miasta, do sejmiku wojewódzkiego oraz na prezydenta miasta).

wybieramwybory.pl
Źródło: wybieramwybory.pl

Natomiast te miasta, które nie mają praw powiatu, otrzymają cztery karty (do głosowania na radę miasta, radę powiatu, do sejmiku wojewódzkiego oraz na wójta, burmistrza lub też prezydenta miasta).

wybieramwybory.pl
Źródło: wybieramwybory.pl

Jeżeli mieszkasz w Warszawie, dostaniesz również cztery karty do głosowania: w wyborach do rady dzielnicy, do Rady Miasta Stołecznego Warszawy, do sejmiku województwa oraz na Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

wybieramwybory.pl
Źródło: wybieramwybory.pl

**Kolory kart do głosowania w wyborach samorządowych 2018**

Kolor biały *karty przeznaczony będzie dla rady gminy, *żółty - dla rady powiatu, niebieski - dla sejmiku wojewódzkiego, natomiast różowy dla głosowania na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

d4fn3rk

**Jak poprawnie stawiać znaczek "X"?**

Jak przypomina portal wybieramwybory.pl:

  • w wyborach radnych w gminach i miastach do 20 000 mieszkańców, które przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, postaw tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata;
  • w wyborach radnych, w których głosujemy na listy kandydatów, tj. w wyborach do rad gmin i miast powyżej 20 000 mieszkańców, wyborach do rad powiatów i sejmików województw, a także w wyborach do rad dzielnic m. st. Warszawy, postaw tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów;
  • w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta postaw tylko jeden znak „x” przy nazwisku tylko jednego kandydata.
wybieramwybory.pl
Źródło: wybieramwybory.pl
Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta

Jak przypomina gazeta.pl przy definicji "x" zaczeły się rodzić wątpliwości. Zgodnie z nowelizacją prawa przez x - rozumie się co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Opozycja podnosiła, że może to ułatwiać oszustwa wyborcze. Obawy miał też szef Państwowej Komisji Wyborczej. - Ten "x" może zmienić się w gwiazdę, rozgwiazdę czy w inną formułę. Ustawodawca wykluczył warunek, by linie przecinały się w obrębie kratki i wprowadził zasadę, że wszelkie dopiski w obrębie kratki nie powodują nieważności głosu. Mogą być różne kombinacje - dodał.

Wyborcy z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie. Aby skorzystać z tej możliwości, powinni zgłosić taki zamiar komisarzowi wyborczemu nie później, niz 15 dni przed rozpoczęciem się wyborów.

Źródło: gazeta.pl, wybieramwybory.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4fn3rk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fn3rk
Więcej tematów