PolskaWybory samorządowe 2018. Jak głosować, żeby nasz głos był ważny?

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować, żeby nasz głos był ważny?

W zależności od tego, gdzie mieszkamy, podczas tegorocznych wyborów samorządowych otrzymamy trzy lub cztery karty do głosowania. Ważne jest, aby pamiętać o najnowszych wytycznych ws. znaku "X".

Wybory samorządowe 2018. Jak głosować, żeby nasz głos był ważny?
Źródło zdjęć: © East News
Karol Juchniewicz

16.10.2018 | aktual.: 16.10.2018 16:58

Podział jest następujący. Miasta z prawami powiatu otrzymują trzy karty (na kandydatów do rady miasta, do sejmiku wojewódzkiego oraz na prezydenta miasta).

Obraz
© wybieramwybory.pl

Natomiast te miasta, które nie mają praw powiatu, otrzymają cztery karty (do głosowania na radę miasta, radę powiatu, do sejmiku wojewódzkiego oraz na wójta, burmistrza lub też prezydenta miasta).

Obraz
© wybieramwybory.pl

Jeżeli mieszkasz w Warszawie, dostaniesz również cztery karty do głosowania: w wyborach do rady dzielnicy, do Rady Miasta Stołecznego Warszawy, do sejmiku województwa oraz na Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Obraz
© wybieramwybory.pl

**Kolory kart do głosowania w wyborach samorządowych 2018**

Kolor biały *karty przeznaczony będzie dla rady gminy, *żółty - dla rady powiatu, niebieski - dla sejmiku wojewódzkiego, natomiast różowy dla głosowania na prezydentów, burmistrzów i wójtów.

**Jak poprawnie stawiać znaczek "X"?**

Jak przypomina portal wybieramwybory.pl:

  • w wyborach radnych w gminach i miastach do 20 000 mieszkańców, które przeprowadzane są w okręgach jednomandatowych, postaw tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata;
  • w wyborach radnych, w których głosujemy na listy kandydatów, tj. w wyborach do rad gmin i miast powyżej 20 000 mieszkańców, wyborach do rad powiatów i sejmików województw, a także w wyborach do rad dzielnic m. st. Warszawy, postaw tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata z tylko jednej listy kandydatów;
  • w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta postaw tylko jeden znak „x” przy nazwisku tylko jednego kandydata.
Obraz
© wybieramwybory.pl
Obraz
© Agencja Gazeta

Jak przypomina gazeta.pl przy definicji "x" zaczeły się rodzić wątpliwości. Zgodnie z nowelizacją prawa przez x - rozumie się co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Opozycja podnosiła, że może to ułatwiać oszustwa wyborcze. Obawy miał też szef Państwowej Komisji Wyborczej. - Ten "x" może zmienić się w gwiazdę, rozgwiazdę czy w inną formułę. Ustawodawca wykluczył warunek, by linie przecinały się w obrębie kratki i wprowadził zasadę, że wszelkie dopiski w obrębie kratki nie powodują nieważności głosu. Mogą być różne kombinacje - dodał.

Wyborcy z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie. Aby skorzystać z tej możliwości, powinni zgłosić taki zamiar komisarzowi wyborczemu nie później, niz 15 dni przed rozpoczęciem się wyborów.

Źródło: gazeta.pl, wybieramwybory.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)