Trwa ładowanie...
dt9vwni

Wybory prezydenckie - procedura lustracyjna rozpoczęta

dt9vwni
dt9vwni

Rusza procedura lustracyjna osób kandydujących do urzędu prezydenta. Sąd Lustracyjny, który otrzymał już 4 oświadczenia takich osób, ma w tym tygodniu rozpocząć sprawdzanie ich prawdziwości.
Państwowa Komisja Wyborcza przesłała do sądu oświadczenia Dariusza Grabowskiego, Piotra Ikonowicza, Andrzeja Olechowskiego i Tadeusza Wileckiego.
Zgodnie z ordynacją wyborczą, wraz z wyrażeniem zgody na udział w wyborach, osoba ubiegająca się o start musi złożyć w Państwowej Komisji Wyborczej oświadczenie lustracyjne. Komisja przekazuje je Sądowi Lustracyjnemu. Ten z urzędu wszczyna postępowanie lustracyjne wobec kandydującej osoby i występuje do szefów resortów, przechowujących akta służb specjalnych PRL (MSWiA, UOP, MON, MSZ i Ministerstwo Sprawiedliwości)
z pytaniem, czy mają jakieś dane na temat tej osoby.
W czwartek sąd ma zebrać się na zamkniętym posiedzeniu w sprawie pierwszych oświadczeń i najprawdopodobniej podejmie decyzje o wszczęciu postępowań wobec Grabowskiego, Ikonowicza, Olechowskiego i Wileckiego. Olechowski publicznie przyznaje, że współpracował z wywiadem PRL. Co do innych kandydatów nie wiadomo, czy współpracowali ze służbami PRL.(an)

dt9vwni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt9vwni
Więcej tematów