Trwa ładowanie...
d27lupk

Wybory prezydenckie. Bronisław Komorowski ogłosił "Dobry start dla młodych"

Bronisław Komorowski wychodzi z ofertą do młodego pokolenia. Prezydent przedstawił podczas konferencji prasowej w Warszawie informacje w sprawie programu "Pierwsza praca".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie. Bronisław Komorowski ogłosił "Dobry start dla młodych"
(PAP, Fot: Paweł Supernak)
d27lupk

- Program pozwoli na dalsze zmniejszanie poziomu bezrobocia młodych w naszym kraju, to też odpowiedź na zjawisko tzw. umów śmieciowych - powiedział Bronisław Komorowski.

- Jest adresowany i do młodych ludzi, i do pracodawców. Wydaje się być atrakcyjny bardzo i rzeczywiście pozwalający na dalsze zmniejszanie poziomu bezrobocia młodych ludzi - oświadczył prezydent.

Przypomniał też, że Polska jest obecnie w UE wiceliderem, jeśli chodzi o obniżanie bezrobocia młodych ludzi.

d27lupk

W przekonaniu prezydenta program jest też "świetną odpowiedzią na zjawisko tzw. umów śmieciowych". - To jest realne zmniejszenie tego zjawiska, dlatego, że będzie możliwe przechodzenie z tego rodzaju umów na umowy stałe - dodał.

Według Komorowskiego, program jest możliwy do zrealizowania szybko i - choć zależy od tempa prac w parlamencie - to powinien ruszyć najpóźniej na początku 2016 roku.

Program "Pierwsza praca" jest elementem zapowiadanej przez prezydenta strategii "Dobry start dla młodych". Program zakłada m.in. gwarancję dwuletniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych osób już w 2016 r. Jest skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i bezskutecznie szukają zatrudnienia. Będzie finansowany z Funduszu Pracy i Środków Europejskich.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, także obecny na konferencji w Warszawie, podkreślił, że wdrożenie programu to "kolejny wynik współpracy pod patronatem prezydenta".

d27lupk

Konkurencja dla śmieciówek

Irena Wóycicka mówiła wcześniej, że możliwość uruchomienia inicjatywy wynika z faktu zdjęcia z Polski unijnej procedury nadmiernego deficytu. - Dzięki temu będzie można odblokować część środków z Funduszu Pracy - informowała prezydencka minister.

Program będzie kosztował 2,5 miliarda złotych, jego finansowanie ma zapewnić Fundusz Pracy oraz środki europejskie.

- Ma pomóc zatrudniać młodych ludzi, którzy po raz pierwszy szukają zatrudnienia, ale przede wszystkim być konkurencją do śmieciówek, to ma być porządne zatrudnienie, to ma być zatrudnienie na etacie, do umowy o pracę państwo dopłaci, poniesie koszty, oczywiście na pewnym poziomie - wyjaśniała prezydencka minister. Inicjatywa ma dać rocznie 100 tysięcy miejsc pracy dla młodych ludzi i ruszyć w styczniu 2016 r.

d27lupk

Mieszkania na wynajem

Wóycicka mówiła również, że kolejnym elementem planu prezydenta dla młodych jest program mieszkań na wynajem z obniżonym czynszem. Prezydent już dwa lata temu obiecywał wdrożenie tej inicjatywy. Minister w Kancelarii Prezydenta tłumaczyła jednak, że ta zapowiedź obecnie czeka na decyzję Rady Ministrów.

Chodzi o to, by poprzez preferencyjne kredyty na budowę mieszkań na wynajem uzyskać taki efekt, żeby czynsze, z których sfinansuje się tę budowę w długim okresie, mogły być niższe niż czynsze rynkowe - wyjaśniała.

Prezydencki program "Dobry start dla młodych" to jeden z elementów kampanii wyborczej Bronisława Komorowskiego.

d27lupk

Podziel się opinią

Share
d27lupk
d27lupk
Więcej tematów