Wybory prezydenckie 2020. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poda termin wyborów
Ustawa o wyborach prezydenckich została podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Państwowa Komisja Wyborcza miała także, jak wynika z nieoficjalnych informacji, pozytywnie zaopiniować przedstawiony jej projekt kalendarza wyborczego. Nic więc już nie stoi na przeszkodzie, by marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła termin wyborów. Kiedy to się stanie?
03.06.2020 | aktual.: 03.06.2020 09:53
"W środę około południa marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi termin wyborów prezydenckich" - poinformował na swoim profilu na Twitterze PAP, powołując się na swoje źródła w Kancelarii Sejmu.
Z ustaleń reportera WP Michała Wróblewskiego wynika, że konferencja Witek odbędzie się o godz. 11.
To potwierdzenie informacji, którą dzień wcześniej przekazał wicemarszałek Sejmu - Ryszard Terlecki. Stwierdził on, że marszałek poda datę wyborów w środę. Co więcej, decyzja o tym, kiedy pójdziemy do urn, już została podjęta.
Jaki termin poda marszałek Witek? Najprawdopodobniej będzie to 28 czerwca. Za taką datą opowiedział się w oświadczeniu Jarosław Kaczyński, prezes PiS. Jak podkreślił, "ostatni termin, jaki pozwoliłby na to, (...) by 6 sierpnia tego roku wybrany był i zaprzysiężony prezydent, to jest 28 czerwca". - Jeżeli 28 czerwca odbędą się wybory, to wtedy, mimo wykorzystania wszystkich innych terminów, np. przez Sąd Najwyższy, i tak ten akt będzie mógł nastąpić - podkreślił Kaczyński.
Wybory prezydenckie 2020. Kandydaci będą mieli kilka dni na zebranie podpisów
Z informacji Polsat News wynika, że Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy, który przedstawiła jej marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Jak ustaliła 300polityka.pl komitety wyborcze będą miały czas do 5 czerwca na rejestrację. Termin na zebranie przynajmniej 100 tysięcy podpisów upłynie 10 czerwca.
Zobacz także: Wybory 2020 r. Jolanta Kwaśniewska: Trzymam kciuki za Rafała Trzaskowskiego
Przypomnijmy, że we wtorek Sejm przegłosował poprawki, które do ustawy o wyborach prezydenckich wprowadził Senat. W bloku głosowań przyjęto zapis, na mocy którego to PKW - na wniosek ministra zdrowia - zdecyduje o zarządzeniu na jakimś terenie wyborów korespondencyjnych. Odrzucono m.in. poprawkę dotyczącą minimalnego czasu na zbieranie podpisów. Przychylności Sejmu nie zyskała także możliwość robienia tego przez ePUAP - czyli przy pomocy bezpłatnej rządowej platformy internetowej, przez którą można kontaktować się z różnymi urzędami.
Ustawa jeszcze tego samego dnia trafiła na biurko prezydenta i - jak poinformował na swoim profilu na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski - została przez Andrzeja Dudę podpisana. Wkrótce po tym, jej treść została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl