Wybory prezydenckie 2015. Sprzeczne sondaże przed II turą

W najnowszym sondażu CBOS w wyborach prezydenckich wygrywa Andrzej Duda. Kandydat PiS-u zdobył 48 proc. poparcia. Chęć głosowania na Bronisława Komorowskiego zadeklarowało 44 procent ankietowanych. Frekwencja, według deklaracji, może wynieść 72 proc. Z kolei z sondażu przygotowanego dla "Super Expressu" wynika, że na urzędującego prezydenta głosować chce 47,3 proc. ankietowanych, a na Dudę swój głos zamierza oddać 47 proc. badanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2015. Sprzeczne sondaże przed II turą
(PAP, Fot: Jan Bogacz)
WP

W II turze wyborów prezydenckich, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 maja, na Andrzeja Dudę zamierza głosować 48 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania. Na Bronisława Komorowskiego zagłosuje za to 44 proc. - tak wynika z najnowszego sondażu CBOS. 5 proc. badanych nie wie jeszcze, na kogo odda głos.

Jak podaje CBOS, udział w niedzielnym głosowaniu zapowiada 72 proc. ankietowanych, 15 proc. jeszcze się waha, czy głosować, a 13 proc. deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborach.

Według deklaracji ankietowanych, na Andrzeja Dudę zamierza głosować 48 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania, a na pełniącego urząd prezydenta Bronisława Komorowskiego - 44 proc. Co dwudziesty zdeklarowany wyborca nadal się waha, na kogo głosować (5 proc.); co pięćdziesiąty zamierza oddać głos nieważny (2 proc.).

WP

Sondaż CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich w okresie między pierwszą a drugą turą wyborów w dniach 14-20 maja 2015 roku. Wzięło w nim udział 1048 osób. Przeprowadzono go na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Sondaż dla "Super Expressu": wygrywa Bronisław Komorowski

Z kolei sondaż wyborczy przygotowany dla "Super Expressu" pokazuje, że walka między kandydatami będzie rozstrzygała się do momentu zamknięcia lokali wyborczych. Na urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego głosować chce 47,3 proc. ankietowanych. Natomiast na Andrzeja Dudę z PiS swój głos zamierza oddać 47 proc. badanych.

Według tego sondażu grupa osób niezdecydowanych maleje. Na pytanie "Na którego z kandydatów zamierza Pan (i) oddać swój głos?" odpowiedzieli "Nie wiem" lub "Trudno powiedzieć" wyniosła 5,7 proc.

WP

Zaskakiwać mogą też wyniki badania dotyczące frekwencji. Udział w wyborach zadeklarowało 59 procent ankietowanych. Głosować nie planuje 38,1 proc., a niezdecydowanych jest 2,9 proc.

Sondaż został przeprowadzony dla "Super Expressu" przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniu 20 maja 2015 roku, metodą telefoniczną na reprezentatywnej próbie 1100 osób.

Dzisiaj po "Faktach" o godzinie 19.35 w TVN, TVN24 i TVN24 Biznes i Świat decydująca debata prezydencka pomiędzy Bronisławem Komorowskim a Andrzejem Dudą.

Zobacz również: Socjolog: decyzja wyborców Kukiza to niewiadoma

WP
WP
WP