Trwa ładowanie...
dj80ubh

Wybory parlamentarne 2019. Włodzimierz Czarzasty: Ziobro przed Trybunał Stanu

- My, Lewica, nie jesteśmy jak PO. Panie Ziobro, stanie Pan przed Trybunałem Stanu - zapowiedział Włodzimierz Czarzasty. Podczas konwencji programowej Lewicy liderzy ugrupowań koalicyjnych przedstawili program wyborczy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Lider SLD Włodzimierz Czarzasty
Wybory parlamentarne 2019. Lider SLD Włodzimierz Czarzasty (PAP, Fot: PAP/Leszek Szymański)
dj80ubh

"Łączy nas przyszłość" - pod takim hasłem partie lewicowe wystartują w jesiennych wyborach parlamentarnych. W sobotę na hali w warszawskim Ursynowie zaprezentowano główne postulaty.

- Państwo pod naszymi rządami będzie uczciwym pracodawcą. Nie zawiedziemy i nie zdradzimy pracowników budżetówki, lekarzy i pielęgniarek - zapowiadał ze sceny Adrian Zandberg. - W przyszłym roku podniesiemy płacę minimalną do 2700 zł - dodał lider Partii Razem. Zapewniał również, że niższe płace będą rosły szybciej.

W swoim przemówieniu Zandberg nawiązał także do sytuacji w służbie zdrowia. - Podniesiemy nakłady na zdrowie w wysokości 7 proc. PKB, tak jak w krajach Zachodnich. Potrzeba skrócić kolejki do lekarzy. Badania muszą być dostępne szybciej - zapowiadał lider Partii Razem. Dodał, że "zdrowie to nie tylko kwestia kolejek, ale także leków".

dj80ubh

Zobacz także: Kontrowersyjne zdjęcie z Ryszardem Czarneckim. Michał Dworczyk komentuje

- Chyba każdy z nas widział raz w życiu taką sytuację. Starsza pani przychodzi do apteki. Liczy pieniądze. Odchodzi. Nie stać było ją na wykupienie lekarstw. To hańba. Zmienimy system refundacji - leki receptowane będą wykupywane za 5 złotych - obiecał ze sceny Zandberg.

dj80ubh

Wybory parlamentarne 2019. Włodzimierz Czarzasty grozi Zbigniewowi Ziobrze

Po Zandbergu głos zabrał lider SLD. - Lewica się łączy, żeby tworzyć przyszłość. Ona będzie oparta na bazie Konstytucji, którą polska lewica Polsce dała. Trzeba o tym pamiętać - mówił Włodzimierz Czarzasty. Zapewnił, że pod rządami większości socjaldemokratycznej państwo będzie realizowało zapisy zawarte w Ustawie zasadniczej.

- Państwo zapewni wolność i równość, szczególnie wobec prawa. Państwo nie będzie przedsiębiorstwem komercyjnym. Państwo nie będzie także handlować usługami publicznymi, takimi jak kultura, edukacja czy służba zdrowia. To jest zapisane w Konstytucji, wszyscy powinni mieć to zagwarantowane - przypomniał Czarzasty.

W wystąpieniu przewodniczącego Sojuszu nie zabrakło nawiązań do bieżącej sytuacji politycznej, szczególnie tej związanej z "farmą trolli" w Ministerstwie Sprawiedliwości. - Państwo prawa to nie jest państwo Piebiaka i Ziobry - powiedział Czarzasty. Przekonywał, że "Ziobro stanie przed Trybunałem Stanu".

dj80ubh

- Jeśli nie powołacie komisji śledczej w tej sprawie, to przed Trybunał trafi pański kolega - premier Mateusz Morawiecki - dodał lider SLD. Czarzasty zapowiedział także utworzenie "kalendarza praworządności". - Przywrócimy utraconą niezależność Trybunałowi Konstytucyjnego, Sądowi Najwyższemu i Krajowej Radzie Sądownictwa. Dla każdej obywatelki i obywatela przywrócimy posterunki zlikwidowane za rządów PO, bo każdy ma prawo czuć się bezpieczny - dodał polityk.

Wybory parlamentarne 2019. Przerwane przemówienie Biedronia

Na końcu przemawiał lider Wiosny. - Ale macie dzisiaj energię. Ale torpeda, prawie jak luxtorpeda Morawieckiego - zaczął od drobnej złośliwości wobec premiera Biedroń. Później przedstawił główne filary programowe Lewicy na jesienne wybory.

- Nasza Polska jutra oparta jest na trzech wartościach. To wolność, a nie kontrola. To wspólnota, a nie wojna. To współpraca, a nie państwo dla wybranych - mówił polityk. Biedroń zapowiedział, że Lewica zaczyna bój o Sejm i Senat, aby "upominać się o prawa człowieka i zwykłego obywatela w parlamencie".

dj80ubh

Wśród głównych postulatów światopoglądowych, Biedroń zapowiedział: wycofanie religii ze szkół, zagwarantowanie prawa do przerwania ciąży do 12 tygodnia, likwidację klauzuli sumienia. - Zlikwidujemy także IPN, Radę Mediów Narodowych oraz Polską Fundację Narodową. A pieniądze przekażemy na żłobki - zapowiedział lider Wiosny.

Podczas przemówienia doszło także do drobnego incydentu. - Włączył się alarm przeciwpożarowy, prosimy o opuszczenie miejsca - taki komunikat usłyszeli obecni na ursynowskiej hali. Po kilkudziesięciu sekundach wszystko wróciło do normy, a Biedroń kontynuował przemówienie. Pod koniec wystąpienia polityk zaapelował do wyborców.

- Idźcie głosować 13 października. Nie dajcie za siebie głosować Ziobrze, Kaczyńskiemu. Nie zostawiajcie tego Rydzykowi - mówił Biedroń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dj80ubh

Podziel się opinią

Share
dj80ubh
dj80ubh
Więcej tematów