Trwa ładowanie...
d4i25yl

Wybory do PE. Nagły zwrot ws. Patryka Jakiego. Jego miejsce na liście PiS zajął nowy kandydat

Jednak nie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, a wicemarszałek województwa śląskiego Michał Woś będzie kandydatem PiS do Parlamentu Europejskiego w tamtym regionie - wynika z najnowszych doniesień.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zawirowania ws. kandydowania Patryka Jakiego trwały od wielu tygodni
Zawirowania ws. kandydowania Patryka Jakiego trwały od wielu tygodni (PAP, Fot: Marcin Obara)
d4i25yl

- Taka propozycja poparta przez władze została mi złożona. Rozmawiałem o niej zarówno ze Zbigniewem Ziobrą, jak i Michałem Wójcikiem. Jakoś szczególnie się nie wyrywam do europarlamentu, uważam, że sprawdzam się jako wicemarszałek, ale z drugiej strony, pracować dla Śląska można w różnych rolach. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do komitetu politycznego PiS i władz Zjednoczonej Prawicy - powiedział Woś w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

Z ustaleń gazety wynika, że polityk zajmie miejsce w drugiej piątce listy, prawdopodobnie siódme. Na czwartej pozycji najprawdopodobniej wyląduje Bolesław Piecha.

Przypomnijmy, że Patryk Jaki miał być trzeci na liście PiS. Jeszcze półtora tygodnia temu, pytany, z którego okręgu wystartuje, stwierdził, że na 100 proc. jeszcze nie wie, ale "wiele wskazuje na to, że będzie to Małopolska i Świętokrzyskie".

d4i25yl

Według doniesień mediów, pomysłowi miała sprzeciwić się wicepremier Beata Szydło. Minister ds. społecznych chce rzekomo zdobyć jak najwyższy wynik, aby umocnić swoją pozycję w partii.

W pierwotnej wersji Jaki miał startować ze stolicy. Jednak w Warszawie spotkał się z mocną czołówką wystawioną do Brukseli - pierwsze miejsce otrzymał Jacek Saryusz-Wolski, za nim znalazł się Ryszard Czarnecki.

Polityk liczył także na swój rodzinny obwód Dolnośląskie-Opole. Podobnie jak w przypadku Warszawy, czołówkę zdominowały jednak silne kandydatury.

Po tym jak kandydatura Jakiego została zablokowana, mówiło się, że Solidarna Polska wskaże Michała Wójcika, kolejnego wiceministra sprawiedliwości. Ostatecznie wybrano właśnie Wosia.

d4i25yl

Też był wiceministrem sprawiedliwości

Michał Woś ma 28 lat. Radnym i wicemarszałkiem województwa jest od 4 miesięcy. W wyborach uzyskał znakomity wynik - prawie 40 tys. głosów. W latach 2017-2018 był wiceministrem sprawiedliwości, a następnie - pełnomocnikiem ministra sprawiedliwości.

- Przypominam, że jestem autorem reformy prawa rodzinnego, a rodziny w Europie bronić trzeba - wskazał w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja.

d4i25yl

Zobacz także: Kidawa-Błońska odpowiada Jakiemu ws. LGBT. Cięta riposta

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4i25yl

Podziel się opinią

Share

d4i25yl

d4i25yl
Więcej tematów