Wybory do PE. Wszystko, co musisz wiedzieć
W jakich godzinach można głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce? Co zabrać ze sobą do lokalu wyborczego? Co grozi za złamanie ciszy wyborczej? Co zrobić, aby oddany głos był ważny? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
09.06.2024 | aktual.: 09.06.2024 09:49
Kiedy wybory do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku?
Tegoroczne wybory do PE w Polsce odbywają się w niedzielę 9 czerwca. W 2024 roku w Polsce zostanie wybranych 53 posłów i posłanek do PE.
Już o godzinie 10:00 ma odbyć się pierwsza konferencja PKW o frekwencji w wyborach do PE. Szczegółowe informacje będą aktualizowane co kilka godzin.
Od kiedy można głosować?
Lokale wyborcze w niedzielę będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. Przedstawiciele Krajowego Biura Wyborczego wystosowali apele do wyborców, aby w niedzielę możliwie wcześnie udali się do lokali wyborczych, aby uniknąć tworzenia się kolejek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Cisza wyborcza - do kiedy trwa?
Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę do końca niedzielnego głosowania, do godz. 21. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.
Co do zachowania w lokalu wyborczym - zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Oprócz tego cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.
Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna. Najwyższa - od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację w czasie ciszy wyborczej sondaży.
Gdzie głosować?
Wyborcy w Polsce głosują w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zamieszkania. Do spisu wyborców wyborca wpisywany jest z urzędu na podstawie miejsca zameldowania na pobyt stały. Miejsce głosowania można sprawdzić m.in. w Centralnym Rejestrze Wyborców, poprzez stronę gov.pl.
Możliwe jest także głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania, na podst. zaświadczenia o prawie do głosowania lub wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranej gminie.
Co należy zabrać do lokalu wyborczego?
Do lokalu wyborczego należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem - dowód osobisty lub paszport.
Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców - zaświadczenie to należy oddać komisji.
Co otrzymamy w lokalu wyborczym?
Wyborcy otrzymają jednostronnie zadrukowaną kartę do głosowania. Na dole karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania, wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej oraz pieczęć obwodowej komisji wyborczej - należy to sprawdzić, gdyż karta bez pieczęci jest kartą nieważną. Prawy górny róg karty będzie ścięty, co ma ułatwić wyborcom głosowanie za pomocą nakładek w alfabecie Braille'a.
Co trzeba zrobić, aby głos był ważny?
Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata.
Kiedy głos jest nieważny?
Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.
Czy można wynieść kartę z lokalu wyborczego?
Nie. Na podstawie przepisów Kodeksu Wyborczego osoba, która w dniu wyborów wyniesie kartę do głosowania poza lokal wyborczy lub taką kartę poza lokalem wyborczym przyjmie, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.
Kiedy będą znane wyniki?
Po zakończeniu ciszy wyborczej - o godz. 21.00 w niedzielę - podane zostaną sondażowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll. Przedstawiciele KBW przekazują, że końcowe wyniki powinny być znane na drugi dzień, czyli w poniedziałek.
Aby sprawdzić aktualną frekwencja w wyborach do PE wystarczy śledzić stronę wp.pl. oraz naszą relację na żywo. Informacje przekazuje PKW.
Czytaj także: