Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Wystartował Latarnik Wyborczy

Wybory 2020. Nie wiesz na kogo głosować? Dzięki Latarnikowi Wyborczemu dowiesz się, który z kandydatów ma najbliższe tobie poglądy. Aplikacja uwzględnia tematy dotyczące kwestii gospodarczych, społecznych i światopoglądowych, ale też problemów związanych z epidemią koronawirusa.

Share
Wybory 2020. Wystartował Latarnik WyborczyŹródło: Getty Images
d5qnqb0

Wybory 2020. Wystartował Latarnik Wyborczy, który pomaga porównać deklaracje poszczególnych komitetów wyborczych z poglądami użytkowników. Aplikacja pomaga w podejmowaniu świadomych decyzji wyborczych osobom średnio i słabo zainteresowanym polityką.

W 2019 r. z Latarnika Wyborczego skorzystało 2,5 mln wyborców. Tym razem poza twierdzeniami dotyczącymi spraw gospodarczych, społecznych czy światopoglądowych w szerokim kontekście, w teście uwzględniono również tezy związane z zarządzaniem sytuacją epidemiologiczną. Dotyczą one:

  • wprowadzenia stanu nadzwyczajnego,
  • testów na obecność koronawirusa dla pracowników służby zdrowia,
  • dochodu gwarantowanego dla osób, które utraciły pracę w wyniku epidemii,
  • terminu egzaminów szkolnych.
d5qnqb0

Wypełnienie całego testu zajmuje kilka minut. Użytkownik ma ustosunkować się do 28 twierdzeń. Wcześniej zrobili to kandydaci pretendujący do fotela prezydenckiego. Latarnik Wyborczy porównuje odpowiedzi użytkownika z odpowiedziami kandydatów i oblicza ich procentową zgodność. Aplikacja umożliwia także poznanie odpowiedzi kandydatów i kandydatek na poszczególne stwierdzenia oraz zapoznanie się z ich komentarzami do udzielonych odpowiedzi.

Wybory 2020 w obliczu koronawirusa. Latarnik Wyborczy pomoże w wyborze kandydata

- Epidemia koronawirusa powoduje, że przekaz medialny koncentruje się na bieżących kwestiach oraz terminie i sposobie organizacji wyborów. To tylko jeden z wielu czynników, który obecnie stanowi dla wyborców utrudnienie w spojrzeniu na kandydatów i kandydatki w szerszym kontekście oraz podjęciu świadomej decyzji. Potwierdzają to sondaże, z których wynika, że około 30 proc. osób deklarujących udział w wyborach nie wie, na kogo zagłosować - mówi Jędrzej Witkowski, Prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej, które jest twórcą aplikacji.

- Latarnik Wyborczy może pomóc świadomie zagłosować tym, którzy zdecydują się uczestniczyć w wyborach. Szczególnie, że to aplikacja stworzona na podstawie deklaracji komitetów z ostatnich dni czy tygodni, a nie w oparciu o analizy programów - podkreśla.

Wybory 2020 - Latarnik Wyborczy. Którzy kandydaci przesłali swoje odpowiedzi?

Do udziału w Latarniku Wyborczym zaproszeni zostali wszyscy zarejestrowani kandydaci i kandydatki. Na ten moment odpowiedzi udzielili: Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia, Małgorzata Kidawa-Błońska, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski i Stanisław Żółtek.

d5qnqb0

- Cały czas czekamy na brakujące odpowiedzi od Prezydenta Andrzeja Dudy. Jesteśmy w kontakcie ze sztabem wyborczym. Mamy nadzieję, że otrzymamy odpowiedzi w najbliższych dniach i będziemy mogli uzupełnić o nie Latarnika - zaznacza Witkowski.

Latarnik Wyborczy jest narzędziem neutralnym politycznie, nie promuje żadnego komitetu wyborczego ani poglądów politycznych. Tworzenie narzędzia rozpoczyna się od opracowania zestawu stwierdzeń, obejmującego możliwie szerokie spektrum aktualnych i istotnych zagadnień, maksymalnie różnicujących komitety wyborcze. Zestaw stwierdzeń jest konsultowany z Komitetem Ekspertów, złożonym z badaczy i badaczek życia społecznego i politycznego. Następnie jest on przekazywany do komitetów wyborczych. Od 2005 r. z aplikacji skorzystało ponad 7,5 mln osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5qnqb0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5qnqb0
d5qnqb0
Więcej tematów